Marzysz o efektywnym spalaniu kalorii, jednak nie masz czasu, aby poświęcać na to wiele godzin tygodniowo? To podejście do treningu prawdopodobnie spotka się z Twoim zainteresowaniem i kompletnie odmieni Twoje podejście do ćwiczeń. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest trening HIIT, czyli intensywny sposób na spalanie kcal, a dodatkowo - poprawę wydolności, siły i… wyrzeźbienie sylwetki w czasie krótszym niż dostawa pizzy. Sprawdź, w jaki sposób możesz ćwiczyć sprytniej, a nie dłużej.
Jeśli myślisz, że dieta dla biegacza to wieczne odmawianie sobie przyjemności i jedzenie samej sałaty, to… jesteś w dużym błędzie! Jasne odpowiednie żywienie, które sprzyja pokonywaniu własnych barier, bywa wymagające, ale z pewnością nie oznacza nudy i odmawiania sobie wszystkich przyjemności. Jest mu znacznie bliżej do kulinarnej przygody.
Maraton? Phi! Owszem, pokonanie 42km jest dla wielu nie lada wyczynem. Jednak okazuje się, że są również tacy, którym to zdecydowanie nie wystarczy! Witaj w fascynującym świecie ultramaratonów, gdzie dystanse zaczynają się tam, gdzie kończy się klasyczny maraton. W tym artykule zabierzemy Cię w podróż po ekstremalnych biegach długodystansowych, które niektórym mogą wydawać się czystym szaleństwem. Przygotowaliśmy dla Ciebie solidną dawkę wiedzy o tym, jak przygotować się do biegu ultra, co zjeść, aby nie powiedzieć “STOP” i nie paść na twarz po pierwszych kilometrach, jak również - w co się ubrać, żeby nie wyglądać jak wybryk natury na trasie.
Padnij powstań, krokodyli, burpeesy. Jeżeli te nazwy brzmią dla Ciebie przynajmniej “egzotycznie” to znaczy, że pierwszy trening crossfitu masz prawdopodobnie dopiero przed sobą :). Jeśli je znasz, ale nie do końca wiesz, jak i po co wykonywać takie ćwiczenia - wszystko, co niezbędne, czeka na Ciebie tutaj.
Ból, zakwasy, uczucie ciężkości, a w skrajnych przypadkach - nawet trudność ze stawianiem kroków (o chodzeniu po schodach nie wspominając). Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto po mocnym bieganiu choć raz nie miał tych dolegliwości. Nie ma chętnych? No właśnie :)!
Co zrobić, aby poradzić sobie z tymi problemami, a dodatkowo - sprawić, że będą pojawiały się niezwykle rzadko lub wcale? Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki i skrywa się w jednym słowie: REGENERACJA.
Trenujesz od dłuższego czasu. Podczas każdej jednostki dajesz z siebie maxa. Jednak czujesz, że Twoje efekty “utknęły gdzieś w miejscu”? To może być znak, że Twój organizm potrzebuje nowych bodźców do rozwoju. Jeszcze trudniejszych, jeszcze intensywniejszych i jeszcze bardziej wymagających. Jak to zrobić? Pomoże Ci w tym specyficzny rodzaj treningu anaerobowego.
P.S. Jeśli chcesz po prostu poczytać i dowiedzieć się, czym jest trening w beztlenie - ten artykuł też jest dla Ciebie ;).
Ale jak? To bieg może w jakikolwiek sposób regenerować? Jeżeli właśnie takie pytanie pojawiło się w Twojej głowie natychmiast po przeczytaniu tego tytułu - mamy dobrą wiadomość. Nie jesteś pierwszą osobą, która tak pomyślała.
Odpowiadając na Twoje wątpliwości - tak, bieg jak najbardziej może odpowiadać za szybsze i sprawniejsze przywracanie Twojego organizmu do pełni sił. Warunek? Tego typu jednostka treningowa musi być zaplanowana i przeprowadzona w odpowiedni sposób. Jaki? O tym dowiesz się - czytając ten artykuł. Do samego końca rzecz jasna ;)
Bardzo wyczerpujący trening, po którym czujesz potężne zmęczenie, ale równie dużą satysfakcję? Jeśli poszukujesz czegoś, co urozmaici Twoją sportową rutynę i pozwoli wejść na wyższy poziom - koniecznie zapoznaj się z tym. Oto garść porad dla początkujących, jednak wierzymy, że “coś” dla siebie znajdą też “starzy wyjadacze”.
Czy trening, dzięki któremu możesz podnieść swoją wydolność i wytrzymałość, czerpać radość z ćwiczeń, zrzucić parę zbędnych kilogramów, a jednocześnie - nie martwić się zadyszką i ogromnym zmęczeniem - w ogóle istnieje? Odpowiedź brzmi “tak” i nazywa się aerobowym. Jeżeli pierwszy raz o nim słyszysz - radzimy pozostać z nami do końca wpisu. Bo naprawdę warto!
Co jest ważniejsze? Wygodne i funkcjonalne ubrania do biegania czy też sportowe obuwie? Oczywiście, oba te elementy odgrywają niezwykle ważną rolę. Jednak, jeśli mielibyśmy być z Tobą całkowicie szczerzy i wybrać opcję, która gra w tym obszarze pierwsze skrzypce, to… bez wahania postawilibyśmy na buty.