Spartan Race - co to? Wszystko o biegu, formułach i zasadach.

Spartan Race - co to? Wszystko o biegu, formułach i zasadach.
Ładuję... 859 wyświetleń

Na świecie to prawdziwy sportowy fenomen, który każdego roku przyciąga setki tysięcy fanów ekstremalnych wyzwań z Ameryki, Europy, Azji, a nawet Afryki. W Polsce “przyćmiony” przez większego gracza (RMG) i fakt, że od dłuższego czasu na naszym kraju nie odbywają się imprezy spod jego znaku. Mimo tego wszystkiego - nadal ma mnóstwo zagorzałych zwolenników, którzy są w stanie przemierzać setki, a nawet tysiące kilometrów, aby wziąć w nim udział. Pewnie zdarzyło Ci się już usłyszeć o biegu przeszkodowym Spartan Race. Jeśli nie - masz ku temu świetną okazję - i to właśnie teraz.

Chcesz dowiedzieć się, czym jest Spartan Race? W tym artykule znajdziesz wszystkie kluczowe informacje - od jego historii, poprzez dystanse, lokalizacje, formuły, na zasadach oraz poradniku, jak się do niego przygotować, kończąc. No to co? Nie przedłużajmy i zaczynajmy!

Co to jest Spartan Race?

Nie będzie żadną przesadą, jeśli stwierdzimy, że Spartan Race to najbardziej znany bieg z przeszkodami (OCR) na świecie. Owszem, w Polsce prym TOPowego biegu przeszkodowego od lat wiedzie nasz rodzimy Runmageddon. Jednak w skali globalnej, pierwsze miejsce bezsprzecznie należy do kultowego, a wręcz owianego pewną “legendą” - spartana.

Spartan Race to bieg z przeszkodami, którego początki (jeszcze pod nazwą “Death Race”) sięgają aż do roku 2007. Pod obecną nazwą wydarzenie zadebiutowało kilka lat później, bo dopiero w 2010 roku. Cechami charakterystycznymi eventów spod szyldu spartana są:

  • Bardzo atrakcyjne lokalizacje - mamy tu na myśli nie tylko całe bogactwo regionów (od Ameryki Północnej, poprzez Amerykę Południową, Europę, Afrykę, a nawet Azję). Spartan to także ogromna różnorodność tras biegowych, które (w zależności od lokalizacji) prowadzą przez: lasy, bagna, góry, łąki, pola, miasta, stadiony, a nawet pustynie.
  • Specyficzne przeszkody - bieg oferuje wiele wyzwań, które są znane z innych OCRów (multi-rigi, równoważnie, ścianki, ciężary itp.). Jednocześnie ma też mnóstwo “smaczków”, które są charakterystyczne tylko i wyłącznie dla tego typu eventów.

Poza wyjątkowymi widokami, kultową otoczką, możliwością sprawdzenia samego siebie oraz wspomnieniami na lata - na każdego zawodnika czeka również medal (wręczany po przekroczeniu linii mety).

Formuły na spartanie. W jakich biegach możesz wziąć udział?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych biegów OCR - także ten światowy gigant oferuje kilka formuł rywalizacji. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Spartan Sprint, czyli bieg przeszkodowy rozgrywany na dystansie ok. 5 kilometrów, na których rozstawionych jest około 20 przeszkód o różnym stopniu trudności.
  • Spartan Super, którego trasa liczy około 10 kilometrów naszpikowanych nawet 25 różnorodnymi przeszkodami.
  • Spartan Beast - 21 kilometrów oraz 30 przeszkód.

Powyższe formuły stanowią “spartanową klasykę” i są zaliczane do tzw. trifecty. Dla niewtajemniczonych - Trifecta to specjalny medal, który tworzą 3 osobne, mini-medale. Aby go stworzyć - w jednym roku należy wziąć udział oraz pokonać trzy wyżej wymienione trasy. 

Poza nimi, Spartan Race oferuje również kilka innych wariantów, w tym:

  • Spartan Ultra, czyli najbardziej wymagające zmagania na - uwaga… 50 kilometrach z aż 60 przeszkodami.
  • Spartan City, który jest biegiem rozgrywanym w mieście - zazwyczaj na dystansach od 3 do 5 km i z około 20 przeszkodami.
  • Spartan Stadion, bliźniaczy bieg do klasycznego sprinta - z tą różnicą, że areną zmagań są obiekty sportowe (stadiony).

Alternatywą dla wszystkich wymienionych opcji jest Spartan Trail. Jest to typowy bieg trailowy, który rozgrywa się na spartańskich trasach - z tą różnicą, że jego uczestnicy nie muszą pokonywać przeszkód :).

Wiosna, lat, jesień, a może zima?

Wydarzenia odbywają się na całym świecie i przez okrągły rok, co oznacza, że uczestnicy spartanów mierzą się nie tylko z innymi ukształtowaniami terenów, lokalizacjami, ale również… warunkami atmosferycznymi.

Do tradycyjnym możemy zaliczyć biegi rozgrywane w umiarkowanych temperaturach (czasami w towarzystwie deszczu i błota). Ciekawe wydają się również trasy prowadzące przez ośnieżone tereny (organizowane głównie w USA), a także zawody rozgrywane w morderczym upale - chociażby na pustyni w Dubaju.

Dla kogo ten bieg? Kategorie na Spartan Race.

W tym obszarze wydarzenie ma również wiele wspólnego z biegami z kategorii OCR. Wyróżniamy bowiem zasadniczy podział na 3 grupy:

  • Open, czyli klasyczną kategorię skierowaną do wszystkich, którzy chcą się sprawdzić, dobrze bawić, ale niekoniecznie rywalizować na najwyższym poziomie. Zawodnicy startujący w tej kategorii są traktowani z “lekkim przymrużeniem oka”. To oznacza, że mogą sobie pomagać, a samo tempo biegu nie jest aż tak istotne.
  • Elite, czyli kategorię skierowaną do profesjonalistów, którzy walczą nie tylko ze swoimi słabościami, ale również rywalizują z innymi biegaczami - o wynik. Zawodników obowiązują surowe reguły, których nieprzestrzeganie może zakończyć się nawet dyskwalifikacją.
  • Age Group, czyli kategorię wiekową (tzw. wiekówkę), którą obowiązują podobne zasady, jak w elite. Różnica polega na sposobie klasyfikacji (w podziale właśnie na wiek zawodnika).

A co z dzieciakami? Dla nich organizator ma bieg z przeszkodami…

… Spartan Kids! Biegi przeszkodowe są coraz popularniejszą formą rozrywki i spędzania czasu również w kręgach najmłodszych. Marka dostrzegła ten trend, co zaowocowało stworzeniem osobnej kategorii dla tzw. kidsów.

Spartan Race oferuje aż 3 typy takich zmagań przeszkodowych, które są dopasowane do wieku młodych sportowców. W ten sposób organizuje biegi na:

  • 800 metrów (z 5 - 10 przeszkodami), które są skierowane do dzieci od 4 do 6 lat.
  • 1600 metrów (z 10 - 15 przeszkodami), w których mogą wziąć udział 7/9-latkowie.
  • 3200 metrów (i nawet 15 - 20 przeszkód), które są przeznaczone dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat.

Po ukończeniu każdego, młodzi uczestnicy są nagradzani medalami.

Zasady na biegach Spartan Race

Każdy zawodnik, który chce być klasyfikowany, musi startować w fali, do której się zapisał, posiadać ze sobą chip i inne niezbędne oznaczenia, jak również - przestrzegać reguł samego biegu. Jeśli startuje w kategorii open - może korzystać ze wsparcia innych biegaczy. Jeśli w elite lub age group - całą trasę i wszystkie przeszkody musi pokonać samodzielnie.

Musi poruszać się zgodnie z oznaczeniami na trasie. To samo dotyczy przeszkód, które należy pokonywać zgodnie z instrukcjami opisanymi np. w rulebooku. Na Spartan Race obowiązują dwa typy kar za niepokonanie przeszkód:

  • W grupach elite oraz age - są to zazwyczaj karne pętle o długości zazwyczaj od 100 do 200 metrów (w zależności od ukształtowania terenu oraz dodatkowych utrudnień np. dodatkowego ciężaru). Czasami występują również burpeesy.
  • W przypadku kategorii open - są to zazwyczaj burpees (30 powtórzeń) lub - w uzasadnionych przypadkach - także karne pętle.

A jeżeli jesteśmy przy temacie przeszkód…

Spartańskie przeszkody podczas biegu. Na jakie wyzwania musisz się przygotować?

Do klasycznych przeszkód, które spotkasz praktycznie na każdym biegu, możemy zaliczyć:

  • Testy równowagi - w formie przechodzenia na linie (slack line) lub po wąskich deskach.
  • Ciężary - w formie betonowych kul, wiader wypełnionych obciążeniem, metalowych łańcuchów, worków z piachem, drewnianych belek i wielu innych, które trzeba przenieść z punktu A, do punktu B lub przebiec z nimi określoną pętlę.
  • Opony - zarówno ich przerzucanie, przenoszenie, jak i przeciąganie.
  • Ściany - o różnej wysokości i różnym kącie nachylenia, które należy pokonać zazwyczaj “górą” lub za pomocą specjalnych uchwytów lub lin - także “bokiem”.
  • Metalowe konstrukcje - zarówno multi-rigi oraz przeszkody wyposażone w inne rodzaje chwytów, jak i mosty, wciąganie ciężarów, wspinanie się po linie i mnóstwo innych.

Charakterystycznym wyzwaniem praktycznie każdego biegu spod szyldu spartana, jest rzut włócznią. Jak sama nazwa wskazuje - polega na ustawieniu się w określonym miejscu, chwyceniu włóczni, a następnie - trafieniu nią bezpośrednio w wyznaczony cel. Każdy zawodnik ma tylko 1 próbę, a jeśli mu się nie uda - czeka go kara.

Spartan Race w Polsce

Tego typu wydarzenia cieszą się dużym uznaniem oraz popularnością również pośród polskich biegaczy OCR. Jeśli jednak myślisz o swoim starcie w naszym kraju - niestety, ale mamy złe wieści.

Delikatnie mówiąc, Spartan Race Poland w tym obszarze nie ma się czym pochwalić. Ostatni event na naszym terenie odbył się dobrych kilka lat temu (bodajże w Łodzi) i pomimo hucznych ogłoszeń - nie zapowiada się na to, że w najbliższym czasie miałoby się coś zmienić. Jeżeli chcesz sprawdzić się na trasach spartana - najbliższe znajdziesz w Czechach.

Spartan Race w Europie

Jeśli chodzi o nasz kontynent - w tym obszarze Spartan Race Europe ma zdecydowanie więcej do powiedzenia. Każdego roku odbywa się co najmniej kilka eventów, które mają miejsce w takich krajach, jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, a nawet Holandia.

Spartan Race na świecie

Spartan Race to marka globalna, co oznacza, że znajdziesz ją nie tylko w Europie, ale również na całym świecie. W samym 2024 roku zaplanowanych jest około 125 eventów, które zostaną zorganizowane także w Azji, Afryce, Ameryce Południowej oraz Ameryce Północnej. Na tę ostatnią lokalizację (głównie USA) przypada ponad połowa wszystkich biegów pod szyldem spartana.

Mistrzostwa Spartan Race - co warto wiedzieć?

Poza regularnymi eventami, które są rozsiane po całym globie - firma regularnie organizuje wydarzenia o randze mistrzowskiej. Są one skierowane w szczególności do TOPowych zawodników, którzy rywalizują zarówno o miano mistrza Europy, Ameryki, Azji (i Australii).

Aby wziąć w nich udział - najpierw należy sprawdzić się w klasyfikacjach, które uwzględniają 3 typy eventów: regularne biegi, serie krajowe, regionalne, a na końcu - mistrzostwa świata.

Ile kosztuje udział w Spartan Race?

Ceny konkretnych startów są uzależnione od formuły, kategorii, lokalizacji, a także terminu. Bilety na spartana najbliżej nas, czyli w Czechach, zaczynają się od około 60 euro za najkrótszy dystans dla dorosłych. Im dłuższy, tym udział jest naturalnie droższy i może “dobić” nawet do 100 euro. W przypadku chęci zdobycia całej Trifecty - możesz zakupić pakiet, który kosztuje około 160 - 170 euro. Starty w kategoriach dziecięcych to wydatek 20 euro, natomiast bieg przełajowy (bez przeszkód) - średnio 30 euro.

Jeżeli chcesz poznać dokładne koszty biletów we wszystkich lokalizacjach - szczegółowy cennik znajdziesz na oficjalnej stronie Spartan Race.

Spartan Race - kiedy i gdzie?

Musisz nam wybaczyć. Biegów tego organizatora jest tak wiele, że musielibyśmy poświęcić na to osobny wpis. Zamiast tego - zachęcamy Cię do odwiedzenia jego strony, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat: lokalizacji, dat, rozgrywanych formuł oraz kosztów uczestnictwa.

Eventy odbywają się przez okrągły rok i praktycznie każdego miesiąca można wziąć udział w kilku tego typu zmaganiach.

Jak przygotować się do startu w spartanie?

Jeżeli przymierzasz się do kolejnego udziału w takim wyzwaniu - to z pewnością już wiesz, z czym to się je i o czym musisz pamiętać. Natomiast, jeśli zamierzasz zrobić to po raz pierwszy - wszystko zależy od stopnia Twojego wytrenowania. Dla początkujących polecamy kategorię open i start na krótszym dystansie 5 kilometrów. Swoje przygotowania zacznij minimum kilka tygodni przed planowaną “godziną zero”. Zacznij biegać, rozciągać się, jak również - potrenuj chwyt i zadbaj o ogólną siłę rąk i nóg.

Szykujesz się do udziału w Spartan Race? Zadbaj o odpowiednie ubranie!

Podczas biegu liczy się wygoda i bezpieczeństwo. Dlatego nie zapomnij o komfortowym stroju. W zależności od pory roku, temperatury oraz warunków atmosferycznych - dobierz spodnie i koszulki o odpowiedniej długości. Przy niższych temperatura lepiej postawić na legginsy sportowe oraz tzw. longsleeve. Gdy jest nieco cieplej (lub wręcz gorąco) - zdecydowanie trafniejszym wyborem okażą się koszulki typu rashguard oraz krótkie spodenki. W tego typu wyzwaniach bardzo istotną rolę odgrywa także obuwie. Dobierz, je tak, aby było wygodne, zapewniało odpowiednią amortyzację, a także - idealnie trzymało się nawierzchni (czytaj: posiadało agresywny bieżnik).

W naszym e-sklepie SMMASH znajdziesz mnóstwo ubrań, z których skompletujesz perfekcyjny strój na trening, jak i na zawody. Możesz wybierać spośród gotowych projektów lub też stworzyć w pełni spersonalizowaną odzież. Pomoże Ci w tym nasz konfigurator X-CREATOR, w którym możesz zaprojektować koszulkę, spodenki, bluzę i inny dowolny element garderoby.

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.