Runmageddon – co to jest i jak się do niego przygotować?

Runmageddon – co to jest i jak się do niego przygotować?
Ładuję... 1098 wyświetleń

TOPowe lokalizacje, świetny klimat, walka z samym sobą i przygoda, która daje emocje, wspomnienia oraz mnóstwo satysfakcji. Właśnie tak w kilku słowach można opisać udział w kulturowym fenomenie, jakim przez ostatnie lata stał się Runmageddon, czyli bieg z przeszkodami, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli udało Ci się o nim już usłyszeć i nawet zastanawiasz się nad wzięciem udziału w tym sportowym wydarzeniu – koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Znajdziesz tu kompletną pigułkę wiedzy na temat tego eventu. Sprawdź, czym i dla kogo jest, jak się do niego przygotować, a przede wszystkim – dlaczego warto.

Czym jest Runmageddon?

Runmageddon (RMG) to bieg z przeszkodami w formacie OCR (z ang. obstacle course race), który rozgrywa się na różnych trasach, na których znajdują się różnorodne wyzwania - zarówno w formie naturalnych przeszkód terenowych, jak i specjalnie przygotowanych konstrukcji.

Każdy z zawodników przed startem otrzymuje chip pomiarowy, dzięki któremu może poznać swoje wyniki, a także porównywać je z innymi osobami czy znajomymi. Na mecie z kolei czeka medal - stanowiący idealne zwieńczenie takiej przygody.

Fenomenu Runmageddonu najlepiej dowodzi fakt, że jest to absolutnie najpopularniejsza impreza sportowa tego typu w naszym kraju. Podczas każdego eventu na linii startu staje kilka tysięcy uczestników. Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku, a od tego czasu we wszystkich odsłonach wzięło udział kilkaset tysięcy osób.

Dla kogo jest ten bieg przeszkodowy?

Wcale nie będzie żadną przesadą, jeśli stwierdzimy, że ten bieg z przeszkodami to doskonała propozycja absolutnie dla każdego. Różnorodność dostępnych tras, a wraz z nimi - poziomów trudności (o czym przeczytasz za chwilę). To wszystko sprawia, że “coś” dla siebie znajdą zarówno młodsze jak i nieco starsze dzieci, całe rodziny oraz oczywiście - dorośli.

A co z poziomem sportowym? RMG oferuje zarówno “coś” dla amatorów, którzy z powodzeniem mogą się mierzyć na zasadach fali open, jak i pół- lub pełnych profesjonalistów, którzy mogą brać udział w biegach na zasadach elite. O jednej, jak i drugiej opcji więcej informacji znajdziesz poniżej.

Formuły dla dorosłych, z którymi możesz się zmierzyć podczas RMG 

Każda formuła nosi własną nazwę, która jednoznacznie określa, co podczas danego biegu będzie czekało na każdego uczestnika. W ten sposób możemy wyróżnić opcje takie, jak:

  • Intro, czyli trasa o najniższym poziomie trudności. Liczy 3 kilometry, na których znajduje się około 15 różnorodnych przeszkód. Jest idealna, aby zacząć przygodę z biegami przeszkodowymi.
  • Rekrut, czyli nieco trudniejsza, 6-kilometrowa trasa o umiarkowanym poziomie trudności. Oferuje blisko 30+ przeszkód. Występuje również w wersji rozgrywanej po zmroku (jest to tzw. Nocny Rekrut).
  • Classic, czyli stosunkowo wymagająca trasa o długości 12 kilometrów, na której znajduje się ponad 50 różnych wyzwań.

Jeśli perspektywa zmierzenia się z tradycyjnymi formułami to dla Ciebie nadal za mało - musisz wiedzieć, że przynajmniej raz do roku organizatorzy Runmageddonu oferują również udział w zdecydowanie bardziej wymagających wyzwaniach.

  • Hardcore to seria rozgrywana na trasie o długości aż 21 km, na której czeka na Ciebie nawet 70 przeszkód.
  • Ultra to z kolei 2x Hardcore, czyli aż 42 kilometry i 140+ przeszkód.

Wszystkie z wyżej wymienionych formuł odbywają się w dwóch formułach - open oraz elite. Czas samego biegu jest uzależniony od dystansu oraz poziomu zaawansowania poszczególnych zawodników. W przypadku najkrótszych tras (Intro / Rekrut) może trwać kilka bądź kilkadziesiąt minut. W przypadku najdłuższych (Hardcore / Ultra) - nawet kilka godzin.

Regularny podział dotyczy rekruta, classica, hardcore’a oraz ultra. Debiut elite w serii Intro miał miejsce w 2023 roku – podczas klasyfikacji do mistrzostw. 

A co z fanami krótkich i bardziej intensywnych biegów?

Dla zwolenników tego typu wyzwań organizator oferuje tzw. Runmageddon Games. Są to biegi na krótkich trasach (liczących maksymalnie kilkaset metrów), na których znajduje się od kilku do kilkunastu przeszkód. Idealne dla fanów coraz popularniejszej dyscypliny, czyli ninja!

Przeszkodowe formuły dla dzieci i rodziców

RMG nie zapomina również o nieco młodszych poszukiwaczach przygód i dobrej, sportowej zabawy. To właśnie z myślą o dzieciach oferuje takie formuły biegów przeszkodowych, jak:

  • Kids, czyli około 1 km trasy z 10+ przeszkodami przystosowanymi do dzieci w wieku 4 – 11 lat.
  • Junior, czyli blisko 3 km trasy z 15+ wyzwaniami, z którymi mogą się mierzyć młodzi uczestnicy w wieku 12 – 15 lat.
  • Family, czyli 2km i 15+ przeszkód, z którymi mogą się zmierzyć drużyny złożone z rodziców lub opiekunów oraz dzieci.

Czym różni się seria elite od serii open? Tłumaczymy zasady Runmageddonu!

Open to opcja dla osób poszukujących doskonałej, sportowej rozrywki, które jednocześnie niekoniecznie mogą się pochwalić super kondycją czy wybitnymi umiejętnościami. 

Jeśli nie poradzisz sobie z danym wyzwaniem - żaden problem! W każdej chwili możesz skorzystać z pomocy innych uczestników, którzy chętnie pomogą Ci ponieść ciężar, pokonać równoważnię, ściankę lub wiele innych. A jeśli pomoc nie będzie możliwa - wykonasz 20 karnych burpeesów (tzw. ćwiczenia padnij - powstań), aby dalej ruszyć w trasę.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli zdecydujesz się na udział w elite. Jest to seria dla profesjonalistów, którzy pierwsze przeszkodowe przygody mają już dawno za sobą. W tej opcji rekreacja schodzi na dalszy plan, aby w jej miejsce mogły pojawić się zdrowa sportowa rywalizacja oraz pokonywanie własnych ograniczeń. Różnica polega na sposobie pokonywania przeszkód. Z każdą z nich musisz sobie poradzić w pojedynkę, a jeśli nie dasz rady - sędzia poprosi Cię o oddanie opaski, a dalszą część trasy pokonasz już na zasadach open.

W obu przypadkach masz nielimitowaną ilość prób pokonania przeszkody. Możesz powtarzać tak długo, aż zdołasz sobie z nią poradzić lub “odpuścisz” (w open wykonując w zamian wspomniane burpeesy, z kolei z elite - oddając opaskę). Wyjątek stanowią jedynie serie, których uczestnicy biorą udział w Polskiej Lidze OCR lub kwalifikacjach do Mistrzostwa Świata, lub Europy OCR. Wówczas każdy z nich ma tylko 1 próbę pokonania danej przeszkody. Za każde niepowodzenie traci opaskę, która jest umieszczona na nadgarstku. Po utracie wszystkich 3 - następuje brak klasyfikacji w serii elite.

Nagrody, medale i wyróżnienia na RMG. Co poza przygodą i emocjami czeka na uczestników?

Każdy uczestnik po przekroczeniu mety otrzyma pamiątkowy medal stanowiący dowód pokonania danego wyzwania. Każda z tras posiada oddzielne medale – adekwatne do danej formuły biegu. Poza nimi, zawodnicy mogą wziąć udział w rywalizacji o dwa dodatkowe trofea:

  • Weteran to specjalny puchar przyznawany osobom, które w ciągu jednego sezonu (roku) pokonają co najmniej 3 różne formuły. Do serii zalicza się udział w rekrucie (także nocnym), classicu oraz hardcorze. Jeżeli dokonają tego wyczynu nie raz, a dwa razy w tym samym sezonie – czeka na nich tzw. Złoty Weteran. Poza pamiątkowym pucharem zawodnicy, którzy zaliczą wszystkie wybrane biegi, mogą stać się również posiadaczami kultowej bluzy weterana.
  • Korona Runmageddonu to z kolei trofeum, które trafia do zawodników, którzy w 1 sezonie podejmą wyzwania w 4 różnych stronach naszego kraju (czytaj: w eventach organizowanych na północy, południu, wschodzie i zachodzie Polski).

Ligi Runmageddonu – co warto o nich wiedzieć?

Dla spragnionych sportowej rywalizacji – RMG ma również opcje udziału w ligach.

  • Liga RMG to propozycja skierowana głównie do zawodników serii open. Punkty są przyznawane za udział w poszczególnych imprezach, a łączna pula nagród to 15 000 zł (w 2023 roku).
  • Super Liga RMG to pole do rywalizacji pomiędzy zawodnikami elite. Rozgrywa się w tradycyjnych formułach OCR (dla osób indywidualnych i drużyn) oraz tzw. games'ach. Punkty są przyznawane za zajęcie konkretnych miejsc. Łączna pula nagród w 2023 roku to aż 50 000 złotych.

Jakie przeszkody czekają na Ciebie podczas Runmageddonu?

Wyzwania, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć praktycznie na każdym Runmageddonie, możemy podzielić na kilka głównych typów.

  • Przeszkody naturalne - są to wyzwania wykorzystujące specyfikę danego terenu. Możemy do nich zaliczyć: bagna, wilcze doły, podbiegi, pokonywanie górek, schodów i wiele innych.
  • Przeszkody siłowe - jak sama nazwa wskazuje – do ich pokonania będziesz potrzebować przede wszystkim... siły no i trochę wytrwałości! Wyzwaniami, z którymi się zmierzysz, są m.in.: spacer z pieskiem, spacer kuriera, pętla z obciążeniem (z łańcuchem lub workiem), przerzucanie opon.
  • Przeszkody techniczne - przyjmują formę zazwyczaj metalowych konstrukcji, które wymagają zarówno siły mięśni, posiadania mocnego chwytu, jak i odpowiedniej techniki ich pokonywania. Do najbardziej popularnych przeszkód zaliczamy: multirig, kołkosznikov, weryfikator marzeń, pole dance, pioruny, zemsta pszczelarza, fireman, poręcze, oponeo, wariat, lowrig i wiele więcej.
  • Przeszkody na koordynację - wymagające nie tyle siły, to umiejętności odpowiedniego balansowania ciałem. Są to, chociażby: slack line, mostek tybetański, równoważnia itp. Oczywiście, na żadnym biegu spod szyldu RMG nie może zabraknąć licznych ścianek, zasieków, opon oraz czołgania się (pod zasiekami, siatkami i innymi elementami).

Przeszkodowe “menu” Runmageddonu liczy kilkadziesiąt różnorodnych przeszkód. To oznacza, że żaden event nie jest taki sam, a jednocześnie każdy z nich dostarcza wyjątkowych wrażeń i wspomnień na lata.

Gdzie i kiedy odbywa się Runmageddon? Najpopularniejsze lokalizacje biegu z przeszkodami.

Jednak wyzwania, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, to nie tylko przeszkody, ale również miejsca, w których są one rozstawione. Kalendarz Runmageddonu jest bardzo obfity. Każdego roku odbywa się średnio kilkanaście sportowych imprez, które odwiedzają różne regionu naszego kraju i nie tylko.

Do najpopularniejszych lokalizacji, w których RMG wita praktycznie w każdym sezonie, zaliczamy takie miasta, jak: Wrocław, Warszawa, Trójmiasto (Gdynia), Poznań, Kraków. Uczestnicy spragnieni wyzwań mogą również mierzyć się na innych wybranych trasach. Ten bieg przeszkodowy bardzo często gości również na Śląsku (JSW), Bydgoszczy, Ełku, Kocierzy, a także za granicą. Runmageddon współpracuje, chociażby z innym wydarzeniem sportowym – Gladiator Race, z którym wspólnie tworzą niezapomniane wyzwania na terenie Czech.

Jak się przygotować na Runmageddon?

Dokładna instrukcja przygotowań do zmierzenia się z trasami Runmageddonu to zdecydowanie temat na osobny (i całkiem obszerny!) artykuł. Dlatego pozwól, że w tym miejscu skupimy się tylko na konkretach.

Jeżeli planujesz swój pierwszy start, a do tej pory raczej było Ci nie po drodze ze sportem - pamiętaj, że ta impreza to przede wszystkim dobra zabawa. Nie porywaj się z motyką na słońce i nie próbuj od razu rywalizacji z najlepszymi. Na to przyjdzie jeszcze czas!

Na trasach RMG czekają na Ciebie nie tylko przeszkody, ale również wymagający teren czy nieprzewidywalne warunki pogodowe. Dlatego na pierwszym miejscu zadbaj o odpowiedni strój.

Koszulkę Runmageddon otrzymasz w pakiecie – sprawdzi się idealnie właśnie podczas tego wyzwania. Dodatkowo zadbaj o wygodne spodnie (mogą być krótkie spodenki lub legginsy), które nie będą chłonęły wody ani błota. Jakie buty na Runmageddon będą najlepsze? Na początek przede wszystkim te, w którym czujesz się wygodnie. Postaraj się wybrać takie z agresywnym bieżnikiem, który zapewni Ci lepszą stabilizację oraz ograniczy ewentualny poślizg.

Jeżeli chcesz wyposażyć się na najbliższy event “od stóp do głów” - zajrzyj do naszego sklepu, w którym czeka na Ciebie cała kolekcja Runmageddon. Oprócz koszulek, spodenek czy legginsów, znajdziesz również opaski, bluzy, kurtki, czapki, worki, maski i wiele, wiele więcej!

Jak wziąć udział w Runmageddonie?

Aby wziąć udział w tym biegu z przeszkodami – wystarczy udać się bezpośrednio na stronę organizatora, wybrać lokalizację, określić formułę, a następnie dokonać zapisu i opłacić swój start. Jeżeli chcesz zaoszczędzić - warto zaplanować swój start z odpowiednim wyprzedzeniem. Albowiem ceny biletów rosną z miesiąca na miesiąc.

Organizator oferuje również kody i vouchery rabatowe, które pozwalają uzyskać zniżkę w wysokości nawet kilkudziesięciu procent pierwotnej wartości biletu.

Jeżeli chcesz pozyskać dodatkowe informacje – więcej informacji znajdziesz zarówno na stronie, jak i Facebooku Runmageddonu. Czekają tam na Ciebie również zdjęcia z poprzednich wydarzeń.

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.