Trail running – co warto wiedzieć o takich biegach w terenie?

Ładuję... 7 wyświetleń

Trail run, cross country lub po prostu – bieg terenowy. Wszystkie te nazwy odnoszą się do ciekawej dyscypliny sportowej, jaką jest przemierzanie tras wytyczonych poza klasycznymi ulicami oraz innymi utwardzonymi nawierzchniami. Jeżeli lubisz przebywać na łonie natury, niestraszne są Ci nierówności, konieczność przemierzania wzniesień, a czasami kontakt z wodą czy błotem - wszystko wskazuje na to, że biegi crossowe to coś, z czym z pewnością musisz się zainteresować. 

Czytaj dalej, aby poznać kluczowe informacje o tego typu aktywnościach. Co to takiego i dla kogo jest, jak się przygotować fizycznie i o jaki strój warto zadbać?

Na czym polegają biegi terenowe typu trail run?

Bieganie trailowe, jak zresztą sama nazwa wskazuje, to rodzaj aktywności fizycznej, która polega na przemieszczaniu się po odcinkach wytyczonych po leśnych ścieżkach, górskich szlakach oraz innych bezdrożach - czasami bardzo daleko od jakiekolwiek cywilizacji ;). 

Takie biegi cross country stanowią doskonałą okazję do zadbania o swoje zdrowie, spełniania sportowych ambicji, a także - odwiedzania wyjątkowych miejsc. Tak – dobrze czytasz! Ze względu na fakt, że odbywają się z dala od miejskiego zgiełku, to właśnie traile pozwalają odwiedzać i podziwiać niezwykłe zakątki, a co za tym idzie - cieszyć się wyjątkowymi okolicznościami przyrody.

Jakie wyzwania czekają na Ciebie podczas biegów w terenie?

Ta kwestia zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zamierzasz trenować lub też takiego, w którym rozgrywają się wybrane zawody trailowe. Trail running może odbywać się zarówno po płaskich odcinkach, gdzie główne wyzwanie stanowi przede wszystkim dystans, jak i górzystych lub pagórkowatych, gdzie kluczowym aspektem są wymagające podbiegi.

Z drugiej strony, najwięcej frajdy dają biegi crossowe, których arenę zmagań tworzy mix płaskich i górzystych terenów - najlepiej wzbogaconych lasami oraz innymi naturalnymi przeszkodami. 

Podobnie, jak w przypadku biegów przełajowych, na trasach tego typu zmagań mogą występować również przeszkody naturalne. Jednak, o ile w przypadku przełajów, są one zazwyczaj nieodzownym elementem zmagań, o tyle w przypadku cross country - mogą, ale wcale nie muszą się pojawiać.

Do najpopularniejszych wyzwań zaliczamy: kamienie, korzenie, drzewa, krzaki, wysokie trawy, bagna, ale przede wszystkim – mordercze podbiegi i wymagające zbiegi, które potrafią “wymęczyć” nawet najbardziej zaprawionych w bojach biegaczy. 

Ile kilometrów pokonuje się w trakcie biegów terenowych?

Kolejną rzeczą, która łączy biegi trailowe z przełajami, jest kwestia różnorodności dystansów. Mianowicie, mianem trail run można nazywać:

  • Krótkie i stosunkowo szybkie biegi - rozgrywane na dystansach 5, 10, 15 kilometrów.
  • Średnie biegi, których odcinki liczą od 20km do dystansu maratońskiego.
  • Długie biegi powyżej 40km, które zalicza się do zmagań z kategorii ultra.

Dla kogo trail running?

Mówiąc całkiem szczerze – ta dyscyplina nie ma praktycznie żadnych ograniczeń związanych z wiekiem czy prezentowanym poziomem sportowym. Jeśli dopiero zaczynasz – z powodzeniem możesz rozpocząć swoją przygodę od pokonywania krótkich dystansów na niezbyt wymagającym terenie.

Wraz ze wzrostem Twoich możliwości (kondycji, techniki, siły itp.) - możesz przechodzić na kolejne poziomy - mierząc się nie tylko z dłuższymi, ale również trudniejszymi trasami.

O co zadbać przed rozpoczęciem przygody z bieganiem w terenie?

Brak bariery wejścia wcale nie oznacza, że bieg crossowy możesz rozpocząć bez kompletnie żadnego przygotowania. Aby cieszyć się tą dyscypliną, przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedni strój (o czym przeczytasz poniżej). Istotnym aspektem jest również przygotowanie wydolnościowe (zwłaszcza, jeżeli chcesz biegać po wzniesieniach), a także technika (która przydaje się przy pokonywaniu wymagających odcinków). 

Co założyć na trening lub zawody typu trail run?

Podczas terenowych biegów liczy się przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Aby zadbać o jedno, jak i drugie – w pierwszej kolejności musisz postawić na trwałe i wygodne buty, które dopasujesz do terenu, po którym zamierzasz biegać. Z uwagi na różnorodność nawierzchni, która częściowo może być twarda i stabilna, częściowo grząska, a częściowo bardzo śliska - najlepsze rozwiązanie stanowi obuwie z agresywnym bieżnikiem. W tym obszarze liczy się również amortyzacja, która powinna być dostosowana nie tylko do typu terenu, ale również pokonywanego dystansu (im dłuższy, tym większa amortyzacja).

Kolejny ważny aspekt to ubiór trailowego biegacza, czyli górna oraz dolna część stroju. Te warto dopasować nie tylko do sezonu, ale również warunków, które czekają na trasie (wybierając krótki lub długi rękaw i nogawki, a także - kilka warstw, jeśli temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza).

Jeżeli szukasz ubrań do biegania, które sprawdzą się również w biegach typu cross country – zajrzyj do naszego e-sklepu SMMASH.

Copyright © SMMASH, All rights reserved.