Biegi OCR – czym są biegi z przeszkodami?

Biegi OCR – czym są biegi z przeszkodami?
Ładuję... 312 wyświetleń

Udało Ci się usłyszeć “co nieco” o biegach przeszkodowych? Twoja rodzina lub znajomi już mieli okazję sprawdzić się, a teraz namawiają Cię na udział w kolejnym tego typu evencie? Nie mówisz stanowcze “NIE”, ale... Zastanawiasz się nad uczestnictwem w takim wydarzeniu, ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję i klikniesz “zapisz się” - chcesz dowiedzieć się o tej dyscyplinie jak najwięcej? Prawdopodobnie wszystko, co musisz wiedzieć, zawarliśmy w tym artykule.

Poznaj definicję, rodzaje, zasady, a nawet najpopularniejsze biegi przeszkodowe OCR, które są organizowane w Polsce oraz na świecie. Zapraszamy!

Biegi OCR - co to jest?

Bieg z przeszkodami (z ang. obstacle course race, w skrócie “OCR”) to dyscyplina sportowa, która z roku na rok zjednuje w sobie coraz większe grupy zwolenników aktywności fizycznej. Udział w zawodach biorą zarówno amatorzy, jak i profesjonalni zawodnicy.

Biegi przeszkodowe polegają na pokonywaniu wyznaczonych tras (liczących od kilku do kilkudziesięciu kilometrów) oraz zmaganiu się z przeszkodami, które są na nich rozstawione. Ilość przeszkód jest zazwyczaj powiązana z długościami samych odcinków. Im dłuższa trasa, tym naturalnie więcej wyzwań należy pokonać.

Najlepsi zawodnicy rywalizują o miejsca na podium, puchary, a coraz częściej - także wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe. Natomiast na wszystkich uczestników czekają zazwyczaj pamiątkowe medale - wręczane na mecie każdego biegu.

Rodzaje biegów przeszkodowych – jakie wyróżniamy?

Zarówno w Polsce, jak i na świecie funkcjonuje wiele jednostek zajmujących się organizowaniem tego typu zmagań.  Pomimo pewnych ogólnie przyjętych norm, większość organizatorów wprowadza własne warianty i modyfikacje, co naturalnie skutkuje tym, że każdy bieg OCR jest odrobinę inny.

Właśnie dlatego do klasyfikacji biegów przeszkodowych należy stosować kilka kryteriów. Do najbardziej popularnych zaliczamy:

  • Długości tras – w tej materii możemy wyróżnić trasy krótkie (3 – 6km), średnie (7 – 12km) oraz długie (od 15 do nawet 42km).
  • Rodzaj terenu – w zależności od lokalizacji, biegi mogą odbywać się na terenach płaskich, górzystych oraz zróżnicowanych. W wielu z nich nie brakuje lasów, błota oraz wody.
  • Poziom trudności, który definiuje głównie ilość oraz specyfika przeszkód. Tutaj możesz się spotkać z łatwymi biegami OCR (z małą ilością tzw. przeszkód technicznych), średnimi oraz trudnymi (gdzie przeszkody techniczne stanowią większość wyzwań).

Przeszkody na biegach OCR. Z jakimi wyzwaniami przyjdzie Ci się zmierzyć?

Na większości tego typu biegów możesz się spotkać z przeszkodami, które zaliczają się do jednej z poniższych kategorii:

  • Naturalne, które wykorzystują charakterystykę terenu (bagna, wilcze doły, podbiegi, górki, lasy, łąki, schody inne).
  • Siłowe, które wymagają przede wszystkim tężyzny fizycznej (są to różnego rodzaju obciążenia: worki z piachem, łańcuchy, kłody i wiele innych).
  • Techniczne, które wymają siły, zręczności i techniki (mowa o specjalnych konstrukcjach typu: multirig, lowrig, kołkownica i mnóstwo innych).
  • “Na koordynację”, które wymagają umiejętności balansowania swoim ciałem (m.in. równoważnia, slack line).

W zależności od konkretnego wydarzenia typu OCR – liczba takich wyzwań może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu (rozstawionych po całej trasie danego biegu).

Dla kogo? Kto może wziąć udział w przeszkodowych zmaganiach?

Różnorodność tras (w tym ich długości), jak i samych przeszkód (w tym ich poziomu trudności) - to wszystko sprawia, że w tego rodzaju zawodach każdy znajdzie coś dla siebie. Biegi z przeszkodami są dostępne dla osób w różnym wieku. Dorośli zmagają się zazwyczaj o trasach o długościach od 3 do nawet 42 kilometrów.

Z kolei podczas biegów przeszkodowych dla dzieci są przeznaczone nieco krótsze tory, które w zależności od konkretnych zawodów, mogą liczyć od kilkuset metrów do nawet 3 kilometrów. Wielu organizatorów tworzy również specjalne trasy przeznaczone dla całych rodzin.

Zasady uczestnictwa w biegach z przeszkodami. Co warto wiedzieć?

Podstawowa kwalifikacja uwzględnia dwa podziały:

  • Kategoria open to propozycja dla wszystkich osób, które chcą się po prostu dobrze bawić, a jednocześnie nie skupiać się na rywalizacji czy samym wyniku. Startujący w niej zawodnicy mogą sobie wzajemnie pomagać, a w razie trudności z pokonaniem przeszkody – w zamian za nią wykonują po prostu zadanie zastępcze (np. karne powtórzenia ćwiczeń lub tzw. karną pętlę). 
  • Kategoria elite to z kolei opcja dla bardziej zaawansowanych zawodników, którzy stawiają na samodzielną rywalizację. W tym przypadku każdą przeszkodę muszą pokonać sami (bez żadnej pomocy). Natomiast brak ukończenia wyzwania może skutkować utratą opaski (tzw. “życia"), co spowoduje brak klasyfikacji.

Poniżej opisaliśmy ogólne zasady. Musisz jednak wiedzieć, że dokładne wytyczne mogą się różnić i zawsze zależą od konkretnych biegów przeszkodowych. A skoro o tego typu wydarzeniach mowa...

Organizatorzy biegów przeszkodowych w Polsce i na świecie

Światowym, jak i nasz krajowy kalendarz biegów z przeszkodami jest bardzo napięty.

W Polsce w tej materii prym wiedzie oczywiście Runmageddon - kultowe wydarzenie, które odbywa się w różnych lokalizacjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Poznań i wiele innych) i każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy chętnych.

Do innych biegów, którymi warto się zainteresować, należą: Barbarian Race, Biegun OCR, Vikings Run, Survival Race. Oczywiście, poza nimi organizowane są dziesiątki innych wydarzeń - zarówno o lokalnym, jak i ogólnokrajowym zasięgu.

Za granicą ogromną popularnością cieszą się z kolei takie wydarzenia, jak: Spartan Race (o zasięgu globalnym) czy Inferno Run (Włochy), Strong Viking (m.in. Belgia, Niemcy, Holandia).

Liga i Mistrzostwa Polski OCR – co warto o nich wiedzieć?

W Polsce jest organizowana również specjalna liga, a także - coroczne mistrzostwa naszego kraju. Liga OCR rozgrywa się w trakcie roku – podczas wybranych zawodów. Całość wieńczą natomiast mistrzostwa, podczas których najlepsi zawodnicy z całej Polski walczą na kilku wybranych dystansach.

Zaliczamy do nich: dystans krótki (3km), długi (12km), tor OCR100 (szybki 100-metrowy tor) oraz sztafeta (około 6km). Rywalizacja prowadzona jest w oddzielnych kategoriach dla kobiet i mężczyzn, a także z podziałem na grupy wiekowe.

Jak przygotować się na bieg przeszkodowy?

Jeśli masz przed sobą pierwszy start w takich zawodach – zaopatrz się w wygodne i stabilne obuwie, z agresywnym bieżnikiem. Takie buty pozwolą Ci pokonać nawet najbardziej mokre, śliskie i błotniste wyzwania. Jak uzupełnienie reszty ubioru staraj się wybrać odzież, która będzie przylegała do Twojego ciała i nie będzie chłonęła wilgoci. W tej roli doskonale sprawdzą kolekcje odzieży sportowej, które stworzyliśmy właśnie z myślą o takich wyzwaniach. W naszej ofercie SMMASH znajdziesz dopasowaną odzież OCR dla mężczyzn, jak i sprawdzone propozycje odzieży OCR dla kobiet.

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.