Efekty biegania – co daje bieganie? 5 najważniejszych rezultatów.

Efekty biegania – co daje bieganie? 5 najważniejszych rezultatów.
Ładuję... 3300 wyświetleń

Do tego, że sport (w tym bieganie) to zdrowie – chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jeżeli zaliczasz się do grupy osób, które wiedzą, że warto biegać, ale jednocześnie zastanawiasz się, na jakie efekty możesz liczyć - odpowiedź znajdziesz w tym artykule. 

Poznaj 5 kluczowych efektów biegania. Dowiedz się, co zrobić, aby je zmaksymalizować, a dodatkowo – zobacz, które mity na temat aktywności fizycznej można wsadzić między bajki.

Jakie efekty daje bieganie?

Na tak postawione pytanie nie sposób udzielić krótkiej i jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko przez fakt, że “bieganie bieganiu nierówne”, a o ostatecznych rezultatach tego rodzaju wysiłku decyduje m.in. to, z jaką intensywnością biegasz, jak często to robisz oraz jakie cele przed sobą stawiasz. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych efektów, na które możesz liczyć.

Efekt nr 1: bieganie na odchudzanie

Bieg stanowi jeden z najefektywniejszych sposobów na spalanie kalorii, a co za tym idzie – zgubienie zbędnych kilogramów. Jednak o tym, ile biegać, żeby schudnąć 5, 10, 15, a być może nawet więcej kilogramów, decyduje kilka czynników. Zaliczamy do nich:

  • Po pierwsze - ważna jest regularność. Jednorazowe przebiegnięcie dystansu 5km (lub 30 min) pozwala spalać od 200 do nawet 500 kalorii. Jeżeli wykażesz się determinacją (i będziesz biegać co najmniej kilka razy w tygodniu) - pierwsze efekty możesz dostrzec już po miesiącu takiego wysiłku. Z kolei do naprawdę zadowalających rezultatów uda Ci się dojść już po okresie 3 miesięcy. 
  • Po drugie - liczy się intensywność. Szybkie treningi pozwolą Ci poprawiać tempo oraz budować i wzmacniać masę mięśniową. Z kolei wolne bieganie będzie idealnym rozwiązaniem do budowania tzw. bazy tlenowej.

Efekt nr 2: bieganie a poprawa kondycji i wydolności

Jeżeli zadajesz sobie pytanie pt. “Jak biegać, żeby się nie zmęczyć?” - odpowiedź paradoksalnie będzie stanowić właśnie ta forma aktywności fizycznej. Wraz z kolejnymi treningami Twój organizm zacznie przystosowywać się do takiego wysiłku. A stąd już niedaleka droga do lepszej wydolności i pokonywania jeszcze większej liczby kilometrów. I to w krótszym czasie!

Baza wydolnościowa, którą zbudujesz w trakcie biegania, przełoży się również na inne aspekty Twojego życia. Już po kilku miesiącach uprawiania tego sportu zaczniesz dostrzegać, że:

  • Przejście kilku kilometrów nie stanowi dla Ciebie żadnego wyzwania.
  • Wejście na piętro nie powoduje zadyszki i zaczerwienienia twarzy.
  • Zrezygnowanie z samochodu i udanie się na zakupy pieszo to czysta przyjemność.
  • Masz więcej siły, rozpiera Cię energia, a zwykłe czynności nie sprawiają, że szybko zaczynasz odczuwać zmęczenie.

Efekt nr 3: bieganie na wzmocnienie mięśni i poprawę sylwetki

Regularne oddawanie się takiej czynności, jak bieg ma również pozytywny wpływ na budowę Twojego ciała. Efektami może być zbudowanie mięśni ud, łydek, pośladków, jak i ogólne “wyrzeźbienie” i “wysmuklenie” sylwetki górnych partii ciała - z brzuchem na czele.

W ogólnym wzmocnieniu dolnych partii ciała pomoże Ci pokonywanie różnic wysokości (np. bieganie po górach, wzniesieniach lub po prostu – po schodach).

Efekt nr 4: bieganie i jego pozytywny wpływ na zdrowie

Wcale nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że regularne biegi mogą wywołać bardzo oczekiwany efekt domina. Zwiększone zapotrzebowanie na kalorie pozwoli na skuteczne spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, co z kolei przekłada się na utratę zbędnych kilogramów.

Takie “odciążenie” organizmu umożliwia skuteczną walkę z nadciśnieniem, daje wytchnienie stawom i kręgosłupowi, a co za tym idzie - może mieć zbawienny na cały organizm. Do innych zalet możemy zaliczyć również wsparcie w zapobieganiu cukrzycy i osteoporozie.

W przypadku kobiet – pozwala na skuteczną walkę z cellulitem, zaś u mężczyzn - może powodować wzrost testosteronu (dotyczy intensywnego biegania).  

Efekt nr 5: samopoczucie i motywacja

Regularne oddawanie się takiej aktywności istotnie poprawia jakość snu. Pozwala również “oczyścić” umysł, dzięki czemu pobudza kreatywność i znacząco redukuje poziom stresu.

Wszystkie te aspekty zaprowadzą Cię z kolei do najważniejszego, czyli potężnej dawki szczęścia i satysfakcji, które zaczniesz odczuwać w trakcie, a zwłaszcza - tuż po dobrze wykonanej biegowej robocie.

Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że naprawdę nie ma nic lepszego, jak uderzenie dopaminy, które towarzyszy praktycznie każdemu treningowi.

Co zrobić, aby efekty biegania przychodziły szybciej i były jeszcze bardziej zadowalające?

  • Rozgrzewka - każdy trening biegowy rozpoczynaj od rozgrzewki, która przygotuje Twój organizm do zwiększonego wysiłku. Po jego zakończeniu pamiętaj o rozciąganiu i rollowaniu mięśni.
  • Regeneracja - daj swojemu organizmowi czas na odbudowanie i zebranie sił. Pomogą Ci w tym regularne masaże, kąpiele oraz po prostu - zwykły odpoczynek od aktywności fizycznej.
  • Dieta i sposób odżywiania - dostarczaj do organizmu zdrowe składniki odżywcze, które będą stanowiły paliwo do działania. Przed samym bieganiem staraj się jeść lekkostrawne posiłki.

Czy codzienne bieganie daje efekty? Ile razy w tygodniu biegać?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą dyscypliną - bieganie każdego dnia może nie być najlepszym pomysłem. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że Twój organizm (zwłaszcza, jeśli nie jest przyzwyczajony do tego typu wysiłku), potrzebuje odpowiedniego czasu na regenerację i odbudowanie nadwyrężonych mięśni. Jeżeli mu go nie zapewnisz – uprawianie tej aktywności codziennie może zakończyć się dla Ciebie bolesnymi kontuzjami i długim okresem dochodzenia do pełni sprawności. W związku z tym staraj się biegać 3 razy w tygodniu (z minimum 1-dniowymi przerwami pomiędzy biegami). Takie podejście zapewni Ci nie tylko zadowalające efekty, ale również uchroni Cię przed zbyt dużą eksploatacją Twojego ciała.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli masz za sobą niejeden bieg i setki bądź tysiące kilometrów “w nogach”. Wówczas Twój organizm może być przyzwyczajony to wysokiej intensywności, a co za tym idzie - pozwalać praktycznie na codzienne bieganie. Oczywiście musisz wiedzieć, że jak we wszystkim - również w sporcie liczy się umiar.

Kiedy i o jakich porach biegać, aby uzyskać najlepsze rezultaty?

W tym obszarze (o ile nie zajmujesz się sportem w pełni zawodowo), masz praktycznie pełną dowolność. Nasza rada: dopasuj swoje treningi do harmonogramu swojego dnia, tygodnia, a nawet miesiąca.

Jeżeli Twoje plany na to pozwalają - możesz biegać zarówno rano, w południe, wieczorem, jak i w nocy. To Ty decydujesz!

Mity na temat efektów biegania

Do tej pory powiedzieliśmy sobie całkiem sporo o tym, co daje bieganie. Pora więc przytoczyć kilka popularnych i często powtarzanych stwierdzeń, które nie do końca są zgodne z prawdą. 

  • Bieganie jest drogie” - jeśli jesteś zawodowym sportowcem, który jeździ po całym świecie i startuje w zawodach - być może wydatki mogą wydawać się duże. Ale jeżeli traktujesz tę aktywność hobbystycznie, to musisz wiedzieć, że prawdopodobnie nie ma na innego sportu, który byłby aż tak tani. Na początek wystarczą Ci odpowiednio dobrane buty, wygodny strój oraz oczywiście - chęci do biegania! 
  • Bieganie zawsze odchudza” - owszem, taka forma aktywności to jeden z najlepszych sposobów na spalanie kalorii, których nadwyżka może powodować przybieranie na wadze. Musi jednak wiedzieć, że efekty w postaci chudnięcia przychodzą tylko wtedy, gdy sport idzie w parze z odpowiednim trybem życia (w tym z żywieniem). Nawet codzienne bieganie 5, 10 lub 15 kilometrów nie zda się na nic, jeśli nie zrezygnujesz z fast foodów, słodkich napojów i innych wysokokalorycznych dań.
  • Bieganie pozwala spalać tłuszcz z konkretnych części ciała” - nie istnieje żadna magiczna metoda, ani tym bardziej technika biegu, która umożliwi Ci pozbycie się tkanki tłuszczowej np. tylko z brzucha bądź wyłącznie z ud.
  • Bieganie wywołuje bóle stawów, kości oraz mięśni” - o ile niektóre bóle mięśniowe mogą być normalnym efektem wywołanym intensywnym treningiem, o tyle dolegliwości kości bądź stawów to prawdopodobnie sprawka złego obuwia, braku regeneracji, niewłaściwej techniki biegu lub specyfiki Twojego organizmu.
  • Bieganie powoduje żylaki” - w tym przypadku jest wręcz przeciwnie. O ile źródłem tego rodzaju dolegliwości mogą być, chociażby nadwaga, brak aktywności, uraz czy ciąża, o tyle to właśnie umiarkowane bieganie może okazać się jednym ze sposobów ich eliminowania.

Co daje bieganie? Podsumowanie 5 kluczowych korzyści.

Jeżeli udało Ci się dotrzeć aż do końca tego artykułu - dziękujemy! Mamy nadzieję, że opisane powyżej zalety przekonały Cię, dlaczego warto biegać. Zanim zakończymy - oto krótkie podsumowanie. Bieganie pozwala:

  • Intensywnie spalać kalorie, co skutkuje utratą zbędnych kilogramów.
  • Poprawiać kondycję i wzmacniać wydolność.
  • Wzmacniać strukturę, budowę i wytrzymałość mięśni, a także poprawiać ogólny wygląd sylwetki.
  • Pozytywnie wpływać na zdrowie i ogólny stan organizmu.
  • Zyskiwać motywację i poprawiać swoje samopoczucie.

Jak widzisz, bieganie to świetna aktywność, którą możesz uprawiać absolutnie przez cały rok. Wystarczy dobór odpowiedniego stroju, aby taka aktywność była możliwa zarówno wiosną, latem, jesienią, jak i zimą. Jeśli deszcz, śnieg lub niskie temperatury budzą w Tobie niepokój - pamiętaj, że zawsze możesz zapisać się na siłownię i po prostu - biegać na bieżni!

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.