Można go uprawiać na siłowni, specjalnych salach treningowych, na zewnątrz, a także spędzać aktywnie czas bezpośrednio w swoim domu (również ze swoimi bliskimi). W zależności od potrzeb i oczekiwań może przyjmować formę powolnych i statycznych ćwiczeń, intensywnego workoutu, a także zajęć prowadzonych na rowerach, linach, czy choćby - w wodzie.
Jak widzisz - fitness niejedno ma imię, a tym artykule postaramy się zaprezentować, a następnie opisać każde z nich.
Sprawdź, co to takiego, poznaj odmiany, zobacz, jak się przygotować, a zwłaszcza - przekonaj się, dlaczego warto uprawiać fitness. Zapraszamy!
Czym jest fitness? Definicja i historia.
Na początek sięgnijmy do klasycznej definicji tego zagadnienia. Naszym oczom ukazuje się opis fitnessu jako odmiany gimnastyki artystycznej oraz aerobiku, która swój początek miała w USA. Pierwotnie został on wymyślony przez lekarza NASA, który w ten sposób chciał zadbać o kondycję astronautów.
Obecnie pojęcie fitnessu jest znacznie szersze. Z jednej strony możemy go definiować jako zestaw ćwiczeń (i swego rodzaju dyscyplinę sportową). Z drugiej natomiast - jako styl życia uwzględniający aspekty sportu oraz zdrowego odżywiania. Z uwagi na charakter naszego bloga - w dalszej części skupimy się na pierwszym, czyli bardziej sportowym obszarze.
Jakie dyscypliny i aktywności wchodzą w skład fitnessu?
Z uwagi na fakt, że sam fitness jest pojęciem bardzo szerokim - podobną analogię możemy zastosować do dziedzin sportowych, które można do niego zaliczyć. Tego rodzaju trening czerpie bowiem całymi garściami z takich dyscyplin, jak wspomniany już aerobik, gimnastyka, bieganie, pilates, stretching (rozciąganie), a nawet jazda na rowerze.
W ten sposób na zajęciach fitnessu z powodzeniem dba się o tak istotne aspekty, jak: wydolność (cardio), wytrzymałość i siła mięśni, równowaga.
Dla kogo fitness?
Musisz przyznać, że do fitnessu przylgnęła “łatka” kobiecego sportu, w którym faceci zazwyczaj nie mają raczej czego szukać. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Wbrew pozorom, na zajęcia z fitnessu z powodzeniem mogą uczęszczać także mężczyźni. W ich przypadku trening przyjmie po prostu odrobinę inną formę - z większymi ciężarami i zdecydowanie większą intensywnością.
Męska część fanów sportu zdecydowanie częściej wybiera trening crossfitowy, który mimo wszystko, jest bardzo zbliżony do zajęć z fitnessu.
Rodzaje fitnessu - sprawdź, czy znasz je wszystkie!
A skoro już o odmianach tej dyscypliny mowa - musisz zdawać sobie sprawę, że jest ich znacznie więcej. Do najchętniej wybieranych zaliczamy:
- Fitness klasyczny, którego chyba już dodatkowo nie musimy przedstawiać.
- Fitness na trampolinach, który charakteryzuje się dużą intensywnością oraz pozytywnym wpływem m.in. na pracę serca, wzrost odporności oraz kondycji.
- Fitness na linach, który ma w sobie wiele elementów artystycznych. Kształtuje nie tylko siłę i wydolność, ale również koordynację.
- Fitness na rowerach, który również odznacza się wysoką intensywnością, a dodatkowo - może stanowić świetną rozrywkę (zwłaszcza podczas zajęć prowadzonych przy muzyce).
- Fitness w basenie, który przede wszystkim działa relaksująco, uspokajająco i rozluźniająco. To jednak wcale nie oznacza, że wcale się przy nim nie zmęczysz ;)!
- Fitness z gumami, który podczas ćwiczeń wymaga wykorzystywania specjalnych gum treningowych.
- Fitness z hantlami lub innego rodzaju obciążeniem, który pozwala pracować dodatkowo nad siłą mięśni …
Wiele klubów otwiera się na rodziców, dzięki czemu w swoich ofertach mają także innowacyjne zajęcia fitness, na które możesz przyjść ze swoim dzieckiem (także niemowlakiem).
Fitness w domu? A czemu nie?!
Chcesz uprawiać tego rodzaju sport, jednak w Twojej okolicy nie ma takich zajęć lub zwyczajnie nie masz czasu, aby na nie uczęszczać? Żaden problem! Przestrzeń do fitnessu możesz urządzić, chociażby w swoim domu czy mieszkaniu i w ten sposób - ćwiczyć zawsze, kiedy tylko zechcesz.
Jak już udało Ci się zauważyć - nie jest to zajęcie szczególnie kosztowne. Dlatego na potrzeby treningu wystarczy Ci w zasadzie kilka metrów kwadratowych wolnej przestrzeni (np. w salonie czy sypialni) oraz kilka akcesoriów (choć i one nie są całkowicie niezbędne). Reszta zależy tylko od Ciebie - Twojego zaangażowania, chęci, motywacji i regularności.
Sprzęt do fitnessu - co Ci się przyda podczas treningu?
Jeżeli zamierzasz udać się na zajęcia do jednego z klubów, które działają w pobliżu - na sam “start” wystarczy wygodne ubranie sportowe (o czym przeczytasz za chwilę).
Jeśli preferujesz trening domowy - poza strojem, dla Twojego komfortu możesz również wyposażyć się w matę, którą umieścisz na podłodze. Wraz ze wzrostem umiejętności - Twoja domowa przestrzeń do fitnessu może być wyposażona w dodatkowe akcesoria (np. gumy, ciężarki, hantelki, skakankę, rower, minitrampolinę, a nawet drabinkę gimnastyczną). Możliwości jest naprawdę sporo.
Dlaczego warto? Zalety i efekty uprawiania fitnessu.
Korzyści wynikających z treningu typu fitness możemy wymieniać praktycznie bezliku. W pierwszej kolejności ma on oczywiście nieoceniony wpływ na poprawę kondycji oraz ogólnej wydolności organizmu. Wzmacnia siłę i sprawność, a także pozwala kształtować sylwetkę (podkreślając jej walory).
Jednym z głównych efektów, przez które wiele kobiet sięga właśnie po tego rodzaju aktywność, jest oczywiście utrata tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie - pozbywanie się zbędnych kilogramów.
Poza aspektami, które można dostrzec gołym okiem, fitness to również świetny sposób na poprawę samopoczucia. Pozwala dotlenić organizm, zapewnić dawkę dopaminy i endorfin, a co za tym idzie - mieć bardzo pozytywny wpływ na to, jak się czujemy.
W przypadku grupowych zajęć fitness niezwykle istotna jest również możliwość trenowania i motywowania się w gronie innych osób.
Ile kalorii można spalić podczas fitnessu?
Jak to z każdym sportem bywa - dokładna ilość kcal, których uda Ci się pozbyć, zależy przede wszystkim od intensywności i czasu trwania treningu, a także - Twoich preferencji i możliwości. Godzina intensywnych zajęć może sprawić, że z powodzeniem spalisz od 200 do nawet 600 kalorii.
W tej materii zasada jest prosta: Powolne i bardziej statyczne ćwiczenia (np. angażujące siłę mięśni czy statykę) - spalają mniej zdecydowanie mniej, niż treningi nastawione na wykonywanie szybkich i intensywnych ćwiczeń (bieg, jazda na rowerze itp.).
Jak ubrać się na trening fitnessowy?
Ubrania, które założysz na fitness, powinny spełniać 3 podstawowe wymogi.
- Po pierwsze - muszą być wygodne i nie krępować Twoich ruchów.
- Po drugie - muszą być solidne i wytrzymałe, aby były odporne na uszkodzenia, przetarcia, a co za tym idzie - służyły Ci przez wiele treningów.
- Po trzecie - muszą być bezpieczne, czyli wykonane z materiałów, które zapewniają odpowiednią regulację ciała, odprowadzają pot i hamują rozwój bakterii.
Tak się akurat składa, że wszystkie te warunki spełnia stylowa i funkcjonalna odzież sportowa SMMASH. Znajdziesz u nas pełną gamę ubrań dla kobiet, w tym: klasyczne koszulki, damskie topy, spodenki, a nawet sportowe legginsy dla kobiet. Naturalnie! Nie zapominamy też o facetach uprawiających fitness. Z myślą o nich również oferujemy pełną gamę męskiej odzieży sportowej, czyli rashguardy, spodenki, koszulki typu tank-top, a nawet legginsy.
Nie musimy dodawać, że wszystkie z nich są dostępne w pełnym wachlarzu fasonów, wzorów i kolorów, z których możesz wybierać do woli ;)?
Chcesz stworzyć swoją własną odzież do fitnessu? Mamy na to sposób!
Ale jeśli i to dla Ciebie za mało - mamy coś “ekstra”. Specjalnie z myślą o Tobie stworzyliśmy konfigurator, w którym osobiście możesz zaprojektować, a następnie zamówić w pełni spersonalizowaną odzież sportową do fitnessu i nie tylko.
X-CREATOR, bo o nim mowa, to intuicyjne narzędzie, dzięki któremu w kilku prostych krokach stworzysz własne ubrania. Wystarczy, że określisz fason, wybierzesz wzór oraz kolor i… gotowe. Do Twojej dyspozycji oddajemy mnóstwo wariantów, a dodatkowo - możliwość wgrywania Twoich autorskich projektów i szablonów.