Bieganie wieczorem lub w nocy. Ubiór, bezpieczeństwo i jak się przygotować do biegania po zmroku.

Bieganie wieczorem lub w nocy. Ubiór, bezpieczeństwo i jak się przygotować do biegania po zmroku.
Ładuję... 87 wyświetleń

Zapada zmrok, większość zasiada wygodnie do kolacji i wieczornego seansu w telewizji lub na Netfliexie. Jednak Ty, zamiast ciepłych kapci i wygodnego fotela, zaczynasz właśnie wiązać buty. Jeśli ten opis do złudzenia przypomina Ci wycinek z Twojego życia - witamy w klubie :)! 

Zanim zamkniesz za sobą drzwi i postanowisz pokonać kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów - przysiądź na chwilę i zapoznaj się z tym artykułem.

Znajdziesz w nim kilka przydatnych informacji, które pozwolą Ci nie tylko przygotować się do biegania po zmroku, ale również dopilnować, aby taka forma aktywności była dla Ciebie maksymalnie bezpieczna.

Bieganie wieczorami przed snem. Czy to ma w ogóle sens?

Treningi biegowe po zmroku to doskonała propozycja zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu, aby pozwolić sobie na taką formą aktywności w ciągu dnia. Oczywiście, poza samą porą, liczą się również inne ciekawe aspekty, w tym, chociażby: unikalny klimat, cisza i spokój, a także warunki atmosferyczne.

Nocne biegi to także świetne rozwiązanie dla tych, którzy preferują wysiłek w odrobinę niższych temperaturach. Ten aspekt jest szczególnie istotny latem, gdy temperatury za dnia mogą nie tylko utrudniać, ale wręcz uniemożliwiać wykonanie pełnego treningu.

Aktywność po zmroku może być również elementem profesjonalnych przygotowań. W końcu w Polsce nie brakuje zawodów biegowych, które odbywają się właśnie po zmroku.

Biegi nocne (zazwyczaj na dystansie 5 i 10 kilometrów) rozgrywane są w największych miastach całej Polski. Organizowanie wydarzeń o takiej porze jest również popularne w innej dyscyplinie - biegach z przeszkodami (OCR). W tym obszarze prym wiedzenie Runmageddon, który regularnie oferuje swoim uczestnikom udział w tzw. Nocnym Rekrucie. 

Jak przygotować się do wieczornego lub nocnego biegania?

Zdecydowany na nocne bieganie? Zanim ruszysz - pamiętaj, aby zadbać o kilka istotnych aspektów. Elementami, o których musisz pamiętać, są przede wszystkim:

Po pierwsze - bezpieczeństwo

O ile wiosną czy latem nie stanowi to większego wyzwania (w końcu w tym okresie bardzo późno robi się ciemno), o tyle wieczorne bieganie jesienią lub zimą to już zupełnie inna para kaloszy. Poza odpowiednim strojem (o czym przeczytasz za chwilę) na pierwszym miejscu musisz postawić przede wszystkim na swoje bezpieczeństwo.

Oto kilka porad:

  • Staraj się wybierać trasy biegowe, które są oświetlone, a także stosunkowo często uczęszczane przez inne osoby (to szczególnie ważne dla kobiet, które chcą biegać w samotności). Noc to nie najlepszy czas na eksplorowanie nowych terenów. Dlatego do aktywności uprawianej po zmroku wybieraj te obszary i trasy, które już doskonale znasz (np. zdarzyło Ci się biegać po nich wielokrotnie za dnia).
  • Dopilnuj, aby inni uczestnicy ruchu też Cię widzieli. Odblaski to absolutne minimum, jeśli biegasz po oświetlonych drogach. A jeżeli zamierzasz poruszać się na tych pozbawionych oświetlenia - koniecznie miej ze sobą wydajną i naładowaną latarkę. Nasza rada: podczas takiej aktywności najlepiej sprawdzają się tzw. czołówki, czyli latarki montowane na pasku, które możesz umieścić na swojej głowie.
  • Weź ze sobą telefon (naładowany i z dostępem do internetu). To na wypadek złapania kontuzji, zgubienia się lub innego nieprzewidzianego zdarzenia.
  • Biegaj z innymi - jeśli to możliwe, spraw, aby podczas aktywności towarzyszyli Ci również inni biegacze.

Po drugie - właściwy ubiór

Rodzaj odzieży biegowej dopasuj przede wszystkim do pory roku oraz warunków atmosferycznych. W ciepłe letnie lub wiosenne wieczory możesz ograniczyć się do krótkich spodenek oraz koszulki (np. rashguarda) z krótkim rękawkiem. W przypadku nocnej aktywności zimą lub jesienią - zdecydowanie lepszym wyborem będą dłuższe ubrania (legginsy oraz koszulki typu longsleeve). W przypadku deszczu lub mokrego śniegu - doskonale sprawdzi się zestaw złożony ze sportowej kurtki oraz czapki.

Pamiętaj również o zadbaniu o odpowiednie obuwie, które dopasujesz nie tylko do temperatur, ale również nawierzchni, po której zamierzasz się poruszać. 

Po trzecie - odpowiednie przygotowanie

Tak, jak w przypadku każdej innej aktywności - wieczorny lub nocny trening biegowy warto poprzedzić rozgrzewką, która przygotuje Cię do takiej aktywności. Zanim ruszysz w trasę - dopilnuj, aby Twoje mięśnie były odpowiednio rozgrzane. Taki krok pozwoli przygotować Twój organizm do wzmożonego wysiłku, a przede wszystkim - zminimalizuje ryzyko urazów czy kontuzji.

Co dalej?

Zanim, po treningu, kąpieli i kolacji, postanowisz położyć się do spania - pamiętaj, aby Twój wieczorny trening został zwieńczony krótką sesją rozciągania, a także rolowania. Kilka minut poświęconych na te czynności spowoduje, że Twój organizm odwdzięczy Ci się nie tylko lepszym samopoczuciem, ale także szybszą i efektywniejszą regeneracją. 

Bieganie wieczorem - efekty. Czy taka aktywność się opłaca?

Tak “nietypowa” pora na trening to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na aktywność w ciągu dnia. Jednak, czy poza kwestią organizacji czasu, bieganie, gdy na zewnątrz panuje mrok, przynosi jakieś inne konkretne rezultaty?

W naszej ocenie raczej trudno doszukiwać się nowych, nietypowych lub całkiem nowych korzyści wynikających akurat z biegania nocą. Podobnie, jak aktywność o każdej innej porze, pozytywnie wpływa na samopoczucie, ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów, jak i ma zbawienny wpływ na cały organizm.

Bieganie po zmroku a strój. Jakie ubrania sprawdzą się przy takiej okazji?

Koszulki z długim lub krótkim rękawem, spodenki lub legginsy, a do tego kurtki, czapki, bluzy i wiele, wiele więcej. Nieważne, na co ostatecznie się zdecydujesz - musisz pamiętać o jednym. Oferta sklepu SMMASH to dziesiątki różnorodnych propozycji dla kobiet i mężczyzn, które dają Ci ogromny wybór wzorów, fasonów oraz kolorów. Jeśli jednak i to okaże się za mało - w każdej chwili możesz skorzystać z intuicyjnego konfiguratora, który pozwoli Ci zaprojektować i stworzyć Twoją własną, w pełni spersonalizowaną odzież do biegania - zarówno nocą, jak i za dnia. Jeżeli chcesz go wypróbować - wystarczy, że klikniesz tutaj: X-CREATOR od SMMASHa już na Ciebie czeka!

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.