Przyjemnie zimny powiew wiatru, niezwykle “czyste” i jasne otoczenie, a do tego charakterystycznie “chrupiące” lub trzaskające pod stopami podłoże. Jeśli choć raz zdarzyło Ci się biegać po śniegu, to z pewnością wiesz, co akurat mamy na myśli.
Niestety, smutna prawda jest taka, że (ze względu na postępujące ocieplenie klimatu) prawdziwie mroźne i śnieżne zimy w Polsce należą już do rzadkości. ALE! Jeśli śnieg jednak się pojawi (choćby na kilka dni) - z pewnością warto wykorzystać takie okoliczności i udać się na przyjemną i satysfakcjonującą przebieżkę po białym puchu.
Jak to zrobić, jak się przygotować i o czym pamiętać? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, dzięki któremu dowiesz się, jak biegać w śniegu.
Czy warto biegać w śniegu?
Odpowiemy krótko: trochę tak i trochę nie. Z jednej strony bieganie po białym puchu ma swoje niekwestionowane zalety. Aktywność na mrozie hartuje bowiem organizm, poprawia samopoczucie, no i… pozwala zrealizować kolejną zaplanowaną jednostkę treningową. Z drugiej strony - niesie za sobą pewne ograniczenia, o których przeczytasz już za moment. Jednak najpierw pozwól na małe wtrącenie:
Zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować się nie tylko do zimowej aktywności sportowej, gdy na ziemi leży biały i puszysty śnieg, ale również wówczas, gdy go nie ma? W takim razie zachęcamy Cię do zapoznania się z innym artykułem, w którym poznasz wiele tajników: Bieganie w zimę “od A do Z”. Jak i w czym biegać na mrozie?
Dlaczego czasami lepiej powiedzieć “NIE” aktywności na śniegu?
Żeby jednak nie było tak “kolorowo” - musisz pamiętać, że bieg w śniegu ma również kilka ciemnych stron. Najważniejsza z nich to fakt, że znacząco podnosi prawdopodobieństwo pojawiania się urazu lub poważnej kontuzji. Powiedzmy sobie szczerze - gdy na zewnątrz leży śnieg, to bardzo ciężko znaleźć idealną nawierzchnię. A jak pewnie wiesz, bieganie po nierównym podłożu to jedna z głównych przyczyn urazów. Kolejnym są upadki i wywrotki spowodowane bieganiem po śliskiej powierzchni (lodzie, oszronionym chodniku lub zamrożonym śniegu).
Jak przygotować się do biegania po śniegu?
Bieganie po śniegu z pewnością wymaga posiadania silnej woli (w końcu nie każdy preferuje aktywność fizyczną, gdy temperatura niebezpiecznie spada poniżej zera). Jednak zdecydowanie najważniejszą rolę w tym obszarze odgrywa odpowiednie przygotowanie.
Najważniejsze w tej kwestii jest bezpieczeństwo. Dlatego, podejmując decyzję o bieganiu w śniegu, zadbaj o następujące aspekty:
#1 Dobór trasy biegowej
Pod warstwą śniegu mogą się kryć różne “niespodzianki”. Dlatego do biegania wybieraj trasy, ścieżki i odcinki (jak zwał, tak zwał), które doskonale znasz i które “raczej” niczym nie są Cię w stanie zaskoczyć. Pod żadnym pozorem nie decyduj się na bieganie po zamarzniętych wodach oraz po miejscach, które pod warstwą śniegu mogą skrywać niebezpieczne kamienie, gałęzie, dziury i inne nierówności.
#2 Wybór nawierzchni
Z myślą o komforcie i zdrowiu Twoich mięśni oraz stawów - unikaj tych twardych i zmarzniętych. Nie tylko podnoszą ryzyko poślizgu i upadku, ale również zdecydowanie bardziej nadwyrężają Twoje ciało (zwłaszcza łydki i uda, a w skrajnych przypadkach - także kręgosłup).
Zamiast nich wybieraj odcinki, na których leży świeży i jeszcze niezbyt ubity śnieg. W ten sposób zyskasz podwójnie, bowiem zapewnisz sobie dodatkową amortyzację, a także - wyjątkowe uczucie biegania po chrupiącym i trzaskającym puchu :).
#3 Dopasowane obuwie
Aktywność w takiej formie wymaga nie tylko kondycji i koordynacji, ale również odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz biegać bezpiecznie - zapomnij o klasycznych butach z płaską podeszwą, która sprawdza się na bieżni czy asfalcie. Zamiast tego postaw na obuwie wyposażone w tzw. agresywny bieżnik. Może być w formie charakterystycznych gumowych kolców lub innego wzoru, który zapewni lepszą przyczepność do podłoża.
Zimą liczy się także ochrona przed niskimi temperaturami i wilgocią. Dlatego klasyczną siatkę zamień na bardziej zabudowane obuwie (np. wodoodporne).
#4 Właściwy strój sportowy
Bieganie po śniegu oznacza nie tylko kontakt z niskimi temperaturami, ale przede wszystkim - wilgocią (zwłaszcza, jeśli biały puch przedostanie się tam, gdzie nie trzeba), która może dotykać całego ciała.
Aby zminimalizować nieprzyjemne uczucie przeszywającego zimna, uchronić się przed ewentualnym przeziębieniem, a zwłaszcza zadbać o swój komfort - staraj się wybierać przylegające do ciała: rashguardy oraz legginsy. Dobry wybór stanowi również sportowa bielizna termiczna, a w przypadku naprawdę srogich mrozów - obowiązkowo sportowa kurtka, czapka, szalik (lub komin) oraz rękawiczki.
Jakie efekty daje taka śnieżna aktywność w formie biegu?
Zwolennicy takiego sposobu spędzania wolnego czasu stoją na stanowisku, że bieganie w śniegu pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie m.in. mięśni oraz serca. Wiele osób zaznacza fakt, że zima oznacza także brak kurzu, co może mieć dobry wpływ również na płuca.
Z naszej strony tylko dodamy, że uskutecznianie przebieżek, gdy otacza nas przyjemna czysta biel, mają w sobie coś magicznego, co trudno porównać z klasycznym joggingiem - zarówno jesienią, wiosną, jak i latem. Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się tego robić - po prostu musisz spróbować!
Ubrania do biegania w śniegu - co się sprawdzi?
Większość potrzebnej garderoby z łatwością skompletujesz za pomocą naszego SMMASHowego sklepu online. Znajdziesz w nim wspomniane już rashguardy, legginsy, kominy, czapki, kurtki i wiele, wiele więcej. Dysponujemy pozycjami zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn - dostępnymi w całym bogactwie wzorów i kolorów.
Jeżeli chcesz sprawić sobie jedyny i niepowtarzalny strój biegowy (na zimę, ale nie tylko) - z pomocą przyjdzie Ci narzędzie X-CREATOR. To specjalny konfigurator online, który stworzyliśmy dla ludzi takich, jak Ty! Pragnących posiadać spersonalizowane i w pełni oryginalne ubrania. Kliknij i wypróbuj go już teraz!