W czym biegać jesienią? Poradnik, jak ubrać się na bieganie w sezonie jesiennym.

W czym biegać jesienią? Poradnik, jak ubrać się na bieganie w sezonie jesiennym.
Ładuję... 963 wyświetleń

Jest zazwyczaj zbyt chłodna, aby pozwolić sobie na zestaw składający się z krótkich spodenek i koszulki, a jednocześnie zbyt ciepła, aby mieć przy sobie tylko jeden, w pełni uniwersalny strój.

Wiesz, o czym mowa? Oczywiście, jesień to okres, który dla zdecydowanej większości biegaczy stanowi wyzwanie nie tylko pod względem sportowym, ale przede wszystkim tym związanym z doborem odpowiednich ubrań.

Jaki ubiór sprawdzi się lepiej podczas biegania jesienią? Koszulka z długim rękawem, legginsy, ciepłe buty i do tego kurtka? A może koszulka z krótkim rękawem oraz spodenki? Przekonajmy się, co należy sprawdzić, aby stworzyć odpowiedni strój. 

Co wziąć pod uwagę podczas doboru ubioru na jesienne bieganie?

W tym okresie pogoda lubi zmieniać się dosłownie z godziny na godzinę. Dlatego, zanim wdziejesz ulubiony strój biegowy i zaczniesz wiązać swoje wygodne sportowe buty - sprawdź, jakie warunki atmosferyczne panują za Twoim oknem. W tym miejscu przeanalizuj zarówno temperaturę, ewentualne opady (lub ryzyko ich wystąpienia), siłę wiatru, a także fakt czy świeci słońce, czy też akurat znajduje się za solidną warstwą chmur.

Gdy sprawdzisz, co czeka na Ciebie na zewnątrz - dobierz swoje ubranie. Pamiętaj, że w trakcie aktywności Twój organizm szybko się rozgrzeje. Dlatego Twój strój powinien tak naprawdę być dopasowany do temperatury o około 5 – 10 stopni wyższej niż ta, którą faktycznie wskazuje termometr. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z kolejnych akapitów tego tekstu.

Na jakie warunki warto się przygotować?

Jesień plecień, co przeplata... - z pewnością znasz dalszą część. Wierszyk ten to najlepsze podsumowanie, co może Cię czekać w trakcie tego okresu, a będzie to:

Słońce

Paradoksalnie jesień wcale nie zawsze musi oznaczać wyłącznie chłodu i wilgoci. Zwłaszcza we wrześniu, jak i na początku października istnieje duże prawdopodobieństwo, że warunki za oknem będą przypominały bardziej te, które kojarzą Ci się z latem. W związku z tym pamiętaj, aby na takie treningi brać ze sobą okulary przeciwsłoneczne lub klasyczne czapki z daszkiem.

Wiatr i deszcz

Oczywiście, jesień dużo bardziej kojarzy nam się z tymi mniej atrakcyjnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli istnieje ryzyko, że podczas Twojego treningu pojawią się opady lub nieprzyjemne podmuchy - weź ze sobą kurtkę.

Błoto

Skoro jesienią często pada, to naturalnie krok za deszczem z pewnością pojawi się również błoto - zwłaszcza, jeśli mówimy o bieganiu w terenie. Jeśli trenujesz biegi przełajowe / trail / crosscountry, a jednocześnie niezbyt lubisz, gdy woda i błoto oblepiają skórę Twoich nóg - rozważ wyposażenie się w legginsy.

Zmienność

Jednak największym wyzwaniem, które czeka na każdego jesiennego biegacza, jest brak 100-procentowej pewności apropo tego, co czeka go na trasie. Właśnie dlatego do zadania doboru ubioru warto podchodzić, jak kultowa postać z bajki Shrek.

Jak skompletować strój do biegania jesienią?

Pamiętasz, jak zielony potwór wspominał, że ogry są, jak cebula, bo mają warstwy? Najlepszym rozwiązaniem na jesienne bieganie będzie dokładnie to samo, czyli podzielenie Twojego ubioru na warstwy.

  • W pierwszej powinny znaleźć się: koszulka (z długim lub krótkim rękawem), legginsy lub spodenki, a także obowiązkowo - odpowiednio grube skarpety, majtki, a w przypadku kobiet – biustonosz. Taki zestaw będzie wystarczający, jeśli masz do czynienia z tradycyjną polską złotą jesienią, gdy temperatury za oknem mogą oscylować w granicach od 15 do nawet 20 stopni Celsjusza.
  • Do drugiej warstwy powinny trafić: bluza oraz spodnie. Element górnej garderoby sprawdzi się doskonale, jeżeli temperatura, w której biegasz, spadnie poniżej 10 – 15 stopni Celsjusza. Z kolei dolny stanie się perfekcyjnym uzupełnieniem, gdy będzie jeszcze odrobinie chłodniej (5 – 10 stopni).
  • Trzecia warstwa to zestaw składający się z: kurtki, czapki, opaski lub chusty, szalika lub komina oraz rękawiczek. Jak pewnie się domyślasz - tego rodzaju akcesoria znajdą szczególne zastosowanie, gdy na dworze zrobi się nie tylko zimno (temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza), ale również wietrznie.

Ważne! Jeśli na zewnątrz pada deszcz (lub zakładasz, że w trakcie Twojej aktywności pojawią się takie opady) - weź ze sobą przeciwdeszczową kurtkę. Jeśli lubisz biegać w zmoczonym stroju albo chcesz utrudnić sobie daną jednostkę treningową - oczywiście możesz z niej zrezygnować.

Jakie buty do biegania w czasie jesieni?

Dobór właściwego obuwia powinien być podyktowany nie tylko warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim powierzchnią oraz pokonywanymi przez Ciebie dystansami. 

Warto wziąć pod uwagę wysokość podeszwy (stopień amortyzacji) oraz bieżnik, jak również materiał, z którego wykonano górną część butów (np. wodoodporny). Jednak temat biegowego obuwia to materiał do zupełnie nowy artykuł.

Szukasz ubrań, które sprawdzą się podczas aktywności jesienią?

Dobra wiadomość jest taka, że praktycznie wszystkie z wyżej wymienionych elementów jesiennej garderoby do biegania znajdziesz bezpośrednio w naszym sklepie SMMASH.

Zajrzyj do naszego sklepu, gdzie czekają na Ciebie koszulki, legginsy, kurtki, czapki i prawdopodobnie wszystko, czego tylko możesz potrzebować. Zapraszamy!

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.