Ile kalorii spala bieganie? Kalkulator i przykłady spalania kcal podczas biegu.

Ile kalorii spala bieganie? Kalkulator i przykłady spalania kcal podczas biegu.
Ładuję... 6392 wyświetleń

Tytułowe kalorie (w skrócie “kcal”) to jeden z kluczowych parametrów, który pozwala kontrolować Twoje postępy w procesie pozbywania się zbędnych kilogramów. Informują wydatku energetycznym, jaki ponosi Twoje ciało m.in. podczas wysiłku.

Co tak naprawdę oznaczają oraz ile jesteś w stanie ich spalić w trakcie biegania? Prawdopodobnie wszystko, co musisz wiedzieć w tym temacie, czeka na Ciebie w tym artykule.

Po co Ci liczenie kalorii?

W tym aspekcie zasada jest prosta. Jeżeli utrzymujesz niewielki deficyt kaloryczny (czyli przyjmujesz mniej kcal, niż faktycznie zużywa Twój organizm), uzyskujesz efekty biegania w postaci utraty tkanki tłuszczowej. Oczywiście to, na jakim poziomie powinien znajdować się wspomniany deficyt, zależy od Twoich preferencji, możliwości, planu treningowego, czy wreszcie takich czynników, jak Twoja obecna waga oraz wzrost. Za bezpieczne w procesie chudnięcia uznaje się zużywanie około 150 – 300 kcal więcej, niż wynika to z potrzeb.

Naturalnie, liczenie kalorii może działać również w “drugą stronę”, czyli dotyczyć osób, które chcą przybrać na masie. Wówczas warto dbać o to, aby ich poziom znajdował się w odpowiednim nadmiarze.

Ile kalorii możesz spalić podczas biegania?

Wiele źródeł dostępnych w sieci, jak i w specjalistycznej literaturze, podaje, że każdy pokonany kilometr pozwala spalać około 60 – 62 kcal. Osobiście radzimy podchodzić do tych informacji z pewnym “dystansem". Musisz zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że dokładna ilość kalorii, które udaje się spalić podczas treningu lub zawodów biegowych, jest uzależniona od kilku istotnych czynników.

 • Pierwszym z nich są parametry Twojego ciała, czyli przede wszystkim wzrost i waga, rozmiar mięśni, a nawet udział tkanki tłuszczowej.
 • Drugim ważnym aspektem jest oczywiście intensywność, czyli z jaką prędkością (tempem) pokonujesz kolejne odcinki. Im szybciej biegasz, tym pozbywasz się większej liczby kalorii.
 • Na końcu (choć wcale nie jest najmniej ważny), znajduje się pokonany przez Ciebie dystans. W tym przypadku nie ma żadnej filozofii – im więcej kilometrów przebiegniesz, tym więcej kcal uda Ci się spalić.

Naturalnie, na osiągnięty przez Ciebie wynik wpływają również inne elementy – takie, jak chociażby: nachylenie i rodzaj terenu, temperatura powietrza, a nawet poziom jego wilgotności. 

Kalkulator kalorii - jak liczyć spalanie kcal w trakcie biegania?

Jak widzisz – na tak postawione pytanie, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego, do dalszych wyliczeń przyjmiemy pewne założenia.

Na początek wyjdźmy z tego, że przeciętny biegacz w czasie TYLKO jednej godziny jest w stanie przebiec od 8 do 10 kilometrów - wówczas jego tempo będzie wynosiło od 6:00 do około 7:30 km / h. Tak, tak - wiemy, że bardziej zaawansowani z powodzeniem poradzą sobie z odcinkami liczącymi 12, a być może nawet 15 km. Ale jeśli zaliczasz się do tej grupy – z pewnością wiesz, jak liczyć kalorie spalone podczas takie wysiłku, więc ten artykuł raczej nie jest dla Ciebie ;).

Ile kalorii spala każdy kilometr biegania?

Jednak wróćmy do naszego przykładu i przyjmijmy, że ważysz 65 – 75 kg, masz 160 – 175 cm wzrostu i biegasz 6 minut na 1 kilometr. Twoje wyniki mogą wyglądać właśnie tak:

 • 1 kilometr biegu spali 60 kalorii.
 • 5 kilometrów biegu spali 300 kalorii.
 • 10 kilometrów biegu spali aż 600 kalorii, czyli całkiem porządny obiad.

Ile kalorii spala każda minuta lub godzina spędzona na bieganiu?

Oczywiście, tę samą analogię możemy zastosować do policzenia spalania kcal na podstawie nie dystansu, a po prostu minut spędzonych na takiej aktywności. Wówczas Twoje wyniki mogą prezentować się następująco:

 • 15 minut biegania spali około 150 kcal.
 • 30 minut biegania pozwoli pozbyć się blisko 300 kcal.
 • 1h biegania to wydatek energetyczny na poziomie 600 kcal.

Weź pod uwagę, że podane powyżej wartości dotyczą zarówno klasycznego biegania na zewnątrz (po asfalcie, w terenie itp.), jak i aktywności wewnętrznej, czyli biegania na bieżni.

Czy w trakcie biegu da się spalić więcej kalorii?

Jasne! Jak wspominaliśmy - ostateczny wynik jest uzależniony od wielu czynników. Jednak zdecydowanie najważniejsze z nich wszystkich jest... Twoje tempo. Wraz z kolejnymi treningami zaczniesz nie tylko poprawiać swoją wydolność i samopoczucie, pokonywać więcej kilometrów, ale przede wszystkim - robić to w zdecydowanie krótszym czasie.

To oznacza, że zamiast przebiegać 8, 9, czy 10 km na godzinę, z powodzeniem poradzisz sobie z 11, 12, a kto wie - być może nawet 15? Nie musimy dodawać, że w ten sposób uda Ci się spalić nawet o 50% więcej kcal?

Czy to, jak ubierasz się podczas biegania, ma wpływ na spalane kalorie?

Dobór odzieży biegowej nie ma większego wpływu na to, ile kalorii finalnie uda Ci się pozbyć. Aczkolwiek, to jaką koszulkę czy jakie spodenki biegowe wybierzesz, może odgrywać istotną rolę w tym, jak się czujesz podczas takiej aktywności sportowej.

Przy jej wyborze kieruj się kilkoma prostymi zasadami, w tym:

 • Wybieraj odzież, która jest dopasowana do warunków, w których biegasz. Bierz pod uwagę temperaturę, a nawet warunki ogólne atmosferyczne (deszcz, śnieg itp.).
 • Znajdź odpowiedni krój - zdecyduj, czy lepiej czujesz się w przylegających legginsach i koszulkach typu rashguard, czy też preferujesz odrobinę luźniejsze warianty (np. klasyczny biegowy t-shirt).
 • Zwróć uwagę na jakość wykonania i zastosowane materiały. Odzież biegowa powinna łatwo odprowadzać pot i przeciwdziałać powstawaniu brzydkiego zapachu.

Jeśli przygotowujesz się do biegów z przeszkodami – koniecznie zapoznaj się z naszymi dedykowanymi kolekcjami ubrań OCR. Jeżeli preferujesz raczej tradycyjne bieganie – Twojej uwadze z pewnością nie mogą umknąć kolekcje stworzone z myślą, chociażby o biegach ulicznych.

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.