Muay Thai (tajski boks) - czym jest i jak zacząć trenować?

Muay Thai (tajski boks) - czym jest i jak zacząć trenować?
Ładuję... 373 wyświetleń

Wymagający, efektywny, a wręcz… spektakularny. To chyba te 3 słowa najlepiej opisują sztukę walki, której korzenie sięgają ósmego wieku. Co prawda, od tamtej pory minął szmat czasu, a sama dyscyplina przeszła całkiem niemałą metamorfozę. Chcesz wiedzieć, jaka była, co się zmieniło i jak wygląda teraz? Zapraszamy do lektury!

Dowiesz się z niej, czym jest tajski boks. Sprawdź historię i skąd się wywodzi, a także jakie są jego obecne zasady. P.S. Poniżej znajdziesz też informacje o ubiorach i treningach zawodników Muay Thai. Nieskromnie mówiąc - serio warto przeczytać ten artykuł do samego końca.

Co to jest Muay Thai? Definicja i historia tajskiego boksu.

Muay Thai (znane również pod pojęciem tajskiego boksu) to sztuka walki, którą areną jest kwadratowy ring otoczony linami. Ta dyscyplina ma wiele wspólnego m.in. z boksem, kickboxingiem oraz mieszanymi sztukami walki (MMA). Jednak ze sporymi różnicami. Walki są prowadzone wyłącznie w stójce, a zawodnicy mają do dyspozycji cały wachlarz ciosów. Mogą używać kopnięć i wyprowadzać ciosy dłońmi (w rękawicach). Jednak najbardziej charakterystycznymi elementami są widowiskowe uderzenia za pomocą kolan oraz łokci.

Historia tej sztuki walki sięga aż do XIII wieku. Pierwotnie był wykorzystywany m.in. przez żołnierzy, aż do czasu, gdy stał się sportem narodowym Tajlandii. Bardziej sportowego charakteru zaczął nabierać na przełomie 19 i 20 wieku, gdy formułowano pierwsze ogólne zasady.

Na początku zmagania odbywały się bez jakichkolwiek zabezpieczeń i na bardzo brutalnych zasadach (w tym, chociażby bez podziałów na kategorie wagowe). Zawodnicy nosili na rękach jedynie specjalne owijki. Dodatkowo, mogli zadawać ciosy w krocze, wyprowadzać uderzenia głową, a nawet zakładać swoim przeciwnikom dźwignie. To wszystko skutkowało częstymi i bardzo dotkliwymi urazami. Dlatego na początku 20 wieku postanowiono bardziej zadbać o bezpieczeństwo sportowców.

Zmiany, jakie sukcesywnie wdrażano to m.in. podział na kategorie wagowe, podział walki na rundy, zakazanie niebezpiecznych ciosów oraz konieczność noszenia rękawic.

Zasady Muay Thai. Jak wyglądają walki w tajskim boksie? 

Obecnie w walce bierze udział dwóch zawodników, którzy rywalizują ze sobą na dystansie 5 rund. Każda z nich trwa 3 minuty, po których następuje 2-minutowa przerwa. Walka odbywa się w ringu o wymiarach 6,1 na 6,1 metra lub 7,3 na 7,3 metra. Sport dzieli się na odmianę amatorską (która dopuszcza stosowanie ochraniaczy na łokcie, kolana, głowy itp.) oraz zawodową (w której obowiązują tylko podstawowe zabezpieczenia - np. rękawice).

W dyscyplinie obowiązuje podział wagowy, który dzieli zawodników na 14 grup, w ramach których mogą rywalizować. Są to kategorie:

  • do 45 kg
  • 45 - 48 kg
  • 48 - 51 kg
  • 51 - 54 kg
  • 54 - 57 kg
  • 57 - 60 kg
  • 60 - 63,5 kg
  • 63,5 - 67 kg
  • 67 - 71 kg
  • 71 - 75 kg
  • 75 - 81 kg
  • 81 - 86 kg
  • 86 - 91 kg
  • od 91 kg

Podobnie, jak w przypadku innych sportów walki, w tajskim boksie obowiązuje kilka sposobów zakończenia pojedynku.

  • Poprzez nokaut - gdy przeciwnik padnie na ring i nie będzie zdolny do kontynuowania walki.
  • Poprzez punktację - gdy zmaganie będzie trwało pełny wymiar czasu - o jego wyniku zadecyduje grupa sędziów.
  • Poprzez dyskwalifikację - gdy zawodnik dopuści się złamania obowiązujących zasad.

Walka w tajskim boksie może zostać przerwana także w sytuacji, gdy: zawodnik (np. w wyniku kontuzji) nie może stanąć do dalszej walki albo nie jest zdatny od obrony przed ciosami przeciwnika.

Ubiór zawodników tajskiego boksu

Muay Thai jest bardzo intensywnym i kontaktowym sportem, który rodzi również poważne ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu. Stąd ogromną rolę odgrywa odpowiednie wyposażenie.

W przypadku sportu amatorskiego - każdy zawodnik ma obowiązek zakładania koszulki, specjalnych spodenek do sportów walki, rękawic, a także ochraniaczy. Takie wyposażenie ma na celu przede wszystkim ograniczyć ryzyko urazów i odniesienia poważnej kontuzji. Jeśli z kolei mowa o zawodowcach - to ci mogą występować zarówno bez koszulek, jak i bez ochraniaczy.

Spodenki mają bardzo charakterystyczną budowę, którą nie sposób pomylić z żadnym innym sportem. Składają się ze szerokiego ściągacza umieszczonego na pasie oraz luźnych nogawek. Wykonuje się je zazwyczaj ze “śliskiego” i połyskującego materiału. Bardzo często posiadają wzory oraz napisy. Przykłady takich ubrań znajdziesz również w naszym sklepie.

W przypadku rękawic obowiązują natomiast limity wagowe, które są dostosowane do konkretnych kategorii. Zazwyczaj muszą się mieścić w przedziale 283,5 - 340 gramów.

Ciosy i techniki wykorzystywane w Muay Thai

Typowy tajski bokser ma do dyspozycji cały arsenał ciosów, które uwzględniają łącznie ponad 50 różnorodnych kombinacji przy użyciu pięści, nóg, kolan oraz łokci. Dodatkowo w tej dyscyplinie wyróżnia się techniki: ataków, obrony oraz wyprowadzania kontrataków, a także chwytów i zmagań w bliskim dystansie.

Treningi tajskiego boksu. Jak i od czego zacząć?

Jeżeli jesteś kompletnie zielony / zielona w tym temacie - na początek wystarczą po prostu dobre chęci (i to dosłownie). Sprawdź, czy w Twojej okolicy działa klub, który organizuje zajęcia z Muay Thai i zapisz się na próbny trening. Ćwiczenia odbywają się na ringach, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (gruszki, worki itp.), a także podczas sparingów z innymi zawodnikami. Wszystkiego, co niezbędne, dowiesz się prawdopodobnie już na pierwszych zajęciach.

Pamiętaj, że do osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu sportowego potrzeba czasu i zaangażowania. To wymagający sport, na który trzeba “trochę” poświęcić. Nie zrażaj się pierwszymi potknięciami, czy tym, że na początku będzie trudno. To naturalna droga, którą musiał przejść każdy zawodnik.

Czy warto? Pewnie! A dlaczego warto? Sprawdź! 

Poza wymiarem czysto sportowym (rywalizacją, chęcią sprawdzenia się, czy po prostu adrenaliną) - trening tajskiego boksu można rozpatrywać również pod względem zdrowia i lepszego samopoczucia.

  • Po pierwsze - jest to dyscyplina bardzo wymagająca pod kątem fizycznym. To oznacza, że pozwoli Ci zbudować formę, siłę i kondycję, o których wiele osób może tylko pomarzyć.
  • Po drugie - daje poczucie bezpieczeństwa. Bo kto chciałby zadzierać z zawodnikiem Muay Thai ;)?
  • Po trzecie - otwiera ciekawe ścieżki kariery. Zwłaszcza jeśli myślisz o niej pod kątem zawodowstwa zarówno w tajskim boksie, jak i chociażby mieszanych sztukach walki.
  • Po czwarte - to po prostu ciekawy pomysł na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie swoich pasji oraz zainteresowań.

Ubrania do Muay Thai? Je też znajdziesz na SMMASH!

W solidnych i wygodnych ciuchach trenuje się zdecydowanie efektywniej. Zerknij do naszego sklepu, w którym już teraz możesz wybierać spośród wielu modeli spodenek i innych elementów sportowej odzieży  zaprojektowanej z myślą o sportach walki (dla kobiet i mężczyzn).

Mamy mnóstwo wzorów i kolorów, ale… jeśli nie znajdziesz nic, co wpadnie Ci w oko - zawsze możesz skorzystać z unikalnego X-CREATORA. To specjalne narzędzie, które pozwoli Ci zaprojektować, a następnie zamówić odzież taką, jaką dokładnie chcesz. Wybierz rodzaj asortymentu, kolor, wzór, spersonalizuj i gotowe.

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.