Blog
Jakie buty do biegania? Poradnik dla początkujących i zaawansowanych biegaczy.
Publication date: 19.08.2024
Kategoria: Bieganie

Jakie buty do biegania? Poradnik dla początkujących i zaawansowanych biegaczy.

Co jest ważniejsze? Wygodne i funkcjonalne ubrania do biegania czy też sportowe obuwie? Oczywiście, oba te elementy odgrywają niezwykle ważną rolę. Jednak, jeśli mielibyśmy być z Tobą całkowicie szczerzy i wybrać opcję, która gra w tym obszarze pierwsze skrzypce, to… bez wahania postawilibyśmy na buty.

Ten poradnik stworzyliśmy głównie z myślą o początkujących adeptach truchtu, joggingu oraz szybszego biegania (również z przeszkodami). Przygotowaliśmy go jednak na tyle kompleksowo, że “coś” dla siebie znajdą z pewnością również bardziej zaawansowani entuzjaści sportów.

Jak dobrać obuwie biegowe, aby zadbać o komfort, bezpieczeństwo i lepsze wyniki? Zapoznaj się z gotowym vademecum, które przygotowaliśmy specjalnie dla osób takich, jak Ty. Zapraszamy, bo naprawdę warto!

Jak wybrać buty biegowe?

Wbrew pozorom, wybór właściwego biegowego obuwia wcale nie może (a nawet nie powinien) ograniczać się wyłącznie do marki, koloru czy też designu. Jasne, kwestie estetyczne dla pewnych grup osób są istotną częścią sportowego trybu życia. Aczkolwiek, w tym miejscu na pierwszy plan powinny wysuwać się zdecydowanie ważniejsze cechy. Takie, które zapewniają wygodę, poprawiają bezpieczeństwo, a przede wszystkim - pozwalają cieszyć się treningiem i podnosić swoje osiągnięcia.

Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę podczas dobierania butów do biegania? Oto kilka istotnych wskazówek.

#1 Wybór właściwego rozmiaru

Nieważne, czy szukasz obuwia na trucht, klasyczny jogging, na szybkie przebieżki (np. 5 km), dłuższe dystanse półmaratońskie czy maratońskie, czy też po prostu - wymagający wysiłek w terenie. W każdym musisz pamiętać o swojej wygodzie i bezpieczeństwie, czyli dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru.

W pierwszym kroku zwróć zatem uwagę na długość wkładki. Jak to zrobić? Najlepiej oczywiście udać się do sklepu i po prostu je przymierzyć. Załóż wybrany model, dociśnij palce u stóp maksymalnie do końca, a następnie postaraj się włożyć palec dłoni tuż za piętą. Jeśli się zmieści (z lekkimi oporami) to znak, że długość wkładki jest odpowiednia.

Wiemy, że obecnie zdecydowana większość zakupów odbywa się online. Dlatego przed ich zamówieniem polecamy odrysować swoją stopę na kartce, dodać dodatkowe 0,5 - 1 cm i następnie porównać z wkładkami obuwia, które chcesz kupić. Wielu producentów coraz częściej podaje nie tylko same wymiary wkładek, ale również długość stopy, na którą pasują.

Jednak długość wkładki w bucie to nie wszystko. Palce wewnątrz buta powinny mieć swobodę. Jeżeli zależy Ci na pełnym komforcie - zwróć baczną uwagę na to, jak się układają. Mówiąc wprost - czy mają odpowiednio dużo miejsca. Unikaj butów, które zwężają się z przodu i powodują ściskanie palców. W ten sposób unikniesz bolesnych odcisków oraz otarć, które mogą wyeliminować Cię z treningu na wiele dni, a nawet tygodni.

Ciekawostka: wiele osób praktykuje zakup obuwia o 1 rozmiar większego, niż noszą na co dzień. Dotyczy to w szczególności tych preferujących długie dystanse - powyżej 15, 20, czy 30 km (podczas jednej jednostki treningowej). Dlaczego? Wszystko przez fakt, że wraz z wydłużaniem się czasu biegu - stopy mają tendencje do puchnięcia, a co za tym idzie - zwiększają swój rozmiar.

Przykład? Jeśli na co dzień nosisz buty w rozmiarze 44 - do biegania rozważ zakup 44.5, a nawet 45.

#2 Dopasowanie charakterystyki butów do ich przeznaczenia

Gdy znalezienie właściwego rozmiaru masz już za sobą - teraz rozpoczyna się tak naprawdę cała “zabawa”. Z butami do biegania jest trochę, jak z rowerami. Nie każdy nadaje się do wszystkiego.

Jeżeli zamierzasz biegać wyłącznie po asfalcie - skup się przede wszystkim na amortyzacji oraz wadze buta. Jeśli Twoje treningi odbywają się głównie w terenie (np. w lesie, na w zniesieniach itp.) - kluczową rolę odgrywa duet: amortyzacja + przyczepność. Jeśli preferujesz naprawdę trudny teren (skały, błoto, woda) - Twój wybór powinien koncentrować się na stabilności oraz ochronie przed poślizgnięciem się. W przypadku krótkich, sprinterskich dystansów na bieżni czy tartanie - liczy się z kolei lekkość oraz idealne “trzymanie się” podłoża.

#3 Dostosowanie amortyzacji do pokonywanych dystansów

W tym miejscu zasada jest prosta: poziom amortyzacji powinien być wprost proporcjonalnym do ilości pokonywanych kilometrów. Czyli: im dłuższe dystanse przebiegasz, tym większa powinna być amortyzacja w Twoim obuwiu. W praktyce przekłada się to zazwyczaj na dwa elementy:

  1. Większą (wyższą / grubszą) podeszwę.
  2. Bardziej zaawansowaną technologię.

Dlaczego odgrywa ona aż tak istotną rolę? Powodów jest kilka. Po pierwsze - ogranicza w ten sposób zmęczenie nóg (zwłaszcza łydek). Po drugie - chroni przed kontuzjami (minimalizuje ryzyko ich wystąpienia). Po trzecie - ma wpływ na wyniki (niektóre podeszwy działają jak mini-trampoliny, które umożliwiają odzyskiwanie większej energii z każdego kroku). Dla biegaczy amatorów może być to niezauważalne. Ale gdy mówimy o naprawdę szybkim bieganiu - te subtelne detale mogą robić już kolosalne różnice w tempie.

#4 Pogoda i pora roku

Tutaj zwróć uwagę na temperaturę oraz warunki atmosferyczne (w szczególności deszcz czy śnieg). Ostrzegamy - jeśli zamierzasz trenować na zewnątrz cały rok - prawdopodobnie przydadzą Ci się 2, a nawet 3 różne pary :)!

Do biegania w ciepłe dni wybieraj buty z siatką, które zapewnią Twoim stopom wentylację. W chłodniejsze możesz wybierać te bardziej zabudowane. Na wypadek aktywności podczas deszczu, śniegu, czy też biegania po błocie - sprawdzą się wodoodporne buty.

W jaki sposób dobrać obuwie do biegania? Wskazówki dla początkujących.

Skoro zapoznanie się z ogólnymi wytycznymi masz już za sobą - pora na garść porad dotyczących konkretnych sytuacji. Jak wybierać buty w zależności od okazji i warunków, w których przyjdzie Ci trenować biegi? Przekonajmy się.

Jakie buty na asfalt / chodnik?

Jeżeli głównymi miejscami, w których odbywasz swoje treningi biegowe, są: ulica, ścieżki rowerowe, chodniki lub inne utwardzone drogi - dopilnuj, aby Twoje obuwie odznaczało się:

  • Niską wagą - staraj się wybierać te, w których pojedynczy but waży od 200 do maksymalnie 300 gramów. W ten sposób ograniczysz zmęczenie nóg.
  • Wysoką amortyzacją - jej dokładna specyfika powinna być podyktowana dystansami, które pokonujesz (więcej kilometrów oznacza konieczność zastosowanie większej amortyzacji). Skąd to wiedzieć? Wielu producentów na swoich stronach informuje, do jakich kilometraży są dedykowane ich buty. Jedno jest pewne - bieganie po asfalcie lub podobnych TWARDYCH nawierzchnia może nadwyrężać Twoje mięśnie oraz stawy. Dlatego amortyzacja jest niezbędna - ZAWSZE.

Jakie buty do biegania po bieżni / tartanie?

Jeśli traktujesz bieżnię tak samo, jak asfalt (czytaj: robisz długie, kilku czy kilkunastokilometrowe wybiegania) - z powodzeniem możesz zastosować się do wskazówek powyżej.

Ale! Jeżeli chcesz wykorzystywać ją w szczególności do treningów sprinterskich - na krótkich dystansach (np. 50, 100, 200, 400, a czasami 800 metrów) - w tym przypadku dobór obuwia będzie wyglądał zgoła inaczej. 

Przy takiej okazji zdecydowanie lepiej sprawdzą się tzw. kolce. Są to bardzo lekkie, praktycznie pozbawione amortyzacji buty. Jak sama nazwa wskazuje - posiadają specjalne kolce, które zapewniają jeszcze lepszą przyczepność do nawierzchni. 

Takie zaawansowane obuwie to rozwiązanie dla osób, które trenują profesjonalnie lub półprofesjonalnie. Jeśli zamierzasz robić takie treningi wyłącznie “od czasu do czas” - ich zakup może okazać się dla Ciebie kompletnie nieuzasadniony ekonomicznie.

Jakie buty do biegania w terenie?

Lubisz przełaje albo biegi z przeszkodami (OCR)? W naszej ocenie najlepsze buty do terenowego biegania (górki, lasy, błoto) powinny charakteryzować się:

  • Rozsądną amortyzacją - może być mniejsza, chociażby z uwagi na piasek, liście, błoto i luźniejszą ziemię, które w pewnym stopniu również amortyzują nogi podczas biegu. Podeszwa powinna być na tyle wysoka, aby zapewniać Ci komfort, chronić przed zmęczeniem i kontuzjami, ale jednocześnie - zapewniać stabilność i pewność każdego kroku. To szczególnie ważne, jeśli opuszczasz twarde, udeptane ścieżki i udajesz się w nieco trudniejszy teren - pełen gałęzi, kamieni i nierówności.
  • Stabilnością - musisz czuć i panować w nich nad każdym krokiem. Po to, aby ułatwiały pokonywanie wzniesień czy chroniły Cię np. przed uszkodzeniem kostki.
  • Antypoślizgowym bieżnikiem - takim, który posiada: zagłębienia, kolce lub wypustki. Ich rozmiar warto dopasować do charakterystyki podłoża. Na śliskie, mokre, błotniste czy strome - wybieraj bardziej agresywną strukturę (większe i wyższe kolce). Na nieco twardsze i stabilniejsze - wystarczą małe wypustki.

Ile kosztują buty biegowe?

Jak pewnie się domyślasz - rozmiar inwestycji w obuwie zależy od takich czynników, jak marka, konkretny model, a co za tym idzie - jakość czy zgodność z aktualnymi trendami.

Oczywiście, na rynku znajdziesz mnóstwo ofert oscylujących w granicach 150 - 200 złotych. Jednak, o ile nie jest to promocja znanej i cenionej marki, zalecamy ostrożność. Powiedzmy sobie szczerze - po takiej kwocie nie masz co spodziewać się wybitnej jakości.

Ile zatem wydać? Zyskasz zdecydowanie większe “pole manewru”, jeśli zarezerwujesz na ten cel około 300 - 500 złotych. W takich pieniądzach z pewnością uda Ci się znaleźć coś godnego uwagi.

Jeśli mówimy o w pełni profesjonalnych produktach, które sprawdzają się, chociażby podczas startów w zawodach - w takim przypadku możesz przygotować się na wydatek nawet kilku tysięcy złotych.

Bieganie a buty - jak to połączyć? Czas na podsumowanie!

Zmierzając powoli do końca - pozwoliliśmy sobie na krótkie podsumowanie wszystkich informacji. Otóż, kluczowymi aspektami, które musisz wziąć pod uwagę podczas doboru obuwia na bieg, są: rozmiar i przeznaczenie. Gdy to będzie za Tobą - odpowiedz sobie na pytania: gdzie zamierzasz biegać, kiedy (w jakich warunkach i o jakiej porze roku), a także - jakie są Twoje cele sportowe.

Mamy pewność, że dzięki temu uzupełnisz swój treningowy arsenał o świetne rozwiązania. Takie, które zapewnią komfort, bezpieczeństwo, a dodatkowo sprawią, że będziesz czerpać z tego satysfakcję, a z biegu na bieg Twoje wyniki będą coraz lepsze.

Co poza butami liczy się w bieganiu?

Jak już powiedzieliśmy na wstępnie - to, co zakładasz na swoje stopy, jest bardzo ważne. Ale poza tym warto zwrócić uwagę również na “górę”, czyli… ubrania! 

W ofercie SMMASH znajdziesz zarówno męską odzież do biegania, jak i całe kolekcje damskich ubrań biegowych. Z nami bez kłopotu skompletujesz gotowy outfit - od góry (tanktop, koszulka, longsleeve), aż po dół (spodenki czy legginsy). Aktualnie w sklepie znajduje się mnóstwo kolekcji - w różnych wzorach i kolorach do wyboru.

Jeżeli zależy Ci na w pełni spersonalizowanych ciuchach - koniecznie sprawdź X-CREATOR. To nasz nowoczesny konfigurator online, dzięki któremu stworzysz i zamówisz ubrania Twojego autorstwa. Możliwości projektowania z tym narzędziem są praktycznie nieograniczone!

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.