Jak ubrać się do biegania? Porady, jak wybrać właściwy strój.

Jak ubrać się do biegania? Porady, jak wybrać właściwy strój.
Ładuję... 64 wyświetleń

Wygoda, trwałość, zastosowanie nowoczesnych technologi, a może po prostu ładny nadruk? No właśnie… co tak naprawdę charakteryzuje dobry strój do biegania? Jeżeli jesteś zaawansowanym biegaczem, to z pewnością wiesz, co należy włożyć, aby wycisnąć maksa z każdej swojej jednostki treningowej. Ale co zrobić, jeśli stawiasz swoje pierwsze biegowe kroki i tak naprawdę nie wiesz, co warto ubrać? Wtedy z pomocą przychodzi Ci właśnie ten poradnik.

Jak ubrać się na bieganie, aby zadbać o komfort, bezpieczeństwo i czerpać maksymalną satysfakcję z każdej przebieżki? Sprawdźmy!

Co wziąć pod uwagę podczas kompletowania biegowej garderoby?

Zanim zaczniesz - musisz pamiętać o jednej rzeczy. Bieganie, bieganiu nierówne - zwłaszcza, jeśli weźmiesz pod uwagę warunki.

Inaczej wygląda bieganie w zimę, troszkę na inny sposób robi się to jesienią, a także zgoła inaczej należy podchodzić do tej aktywności wiosną czy latem. Nawiasem mówiąc - o uprawianiu sportu podczas każdej z tych pór roku napisaliśmy osobne artykuły, które czekają na Ciebie na blogu SMMASH.

Właśnie dlatego swój strój do biegania należy dobierać adekwatnie do warunków. Jeżeli biegasz wewnątrz (np. na bieżni czy hali) - możesz ograniczyć się do krótkich spodenek i koszulki oraz wygodnego obuwia. Jeśli jednak robisz to głównie na zewnątrz - musisz dopasować się przede wszystkim do pory roku oraz aktualnych warunków pogodowych.

Jak ubrać się na bieganie? 5 uniwersalnych porad.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci dobranie właściwego zestawu.

Biegaj w tym, w czym Ci wygodnie

Kluczowy do osiągania sukcesów i czerpania satysfakcji z uprawiania tego sportu, jest po prostu komfort. Dlatego wybieraj ubrania, które dają Ci pełną swobodę i zakres ruchów, nie krępują i nie obcierają, a przede wszystkim - współgrają z Twoim ciałem.

Zwróć uwagę na jakość

Naprawdę dobre ubrania powinny Ci służyć przez kilka lat i… (czego Ci życzymy) - setki, a nawet tysiące pokonanych kilometrów. Aby mieć pewność, że tak będzie - zwróć uwagę, z jakich materiałów są wykonane oraz jaka technologia stoi za ich produkcją. W SMMASHu stosujemy wysokogatunkowe surowce, a także bezpieczne eko tusze. Dzięki nim produkty są nie tylko trwałe, ale również bezpieczne dla skóry.

Dopasuj parametry

Wysiłek fizyczny w formie biegania bardzo często oznacza podwyższoną temperaturę oraz wilgotność ciała. Dzieje się tak, nawet jeżeli biegasz w niskich temperaturach, które niekoniecznie kojarzą się z nadprodukcją potu czy przegrzaniem.

Aby mieć pewność, że pot i ciepło zostaną szybko i sprawnie odprowadzone - warto postawić na odzież, która temu sprzyja. Dobrym rozwiązaniem mogą być koszulki wyposażone w specjalne wentylacyjne panele oraz skład, który absorbuje wilgoć i przeciwdziała rozwijaniu się grzybów czy bakterii. Nie musimy dodawać, że u nas taka technologia jest na porządku dziennym ;)? 

Pamiętaj o stylu

Co prawda, design ubrań do biegania nie przekłada się wprost na wyniki sportowe, ale za to… może bardzo poprawiać Twój nastrój. Coś o tym wiemy, dlatego w naszym sklepie oferujemy naprawdę solidny wybór. Od stonowanych i minimalistycznych pozycji, aż po kolorowe i oryginalne printy. Nie mamy wątpliwości, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dobieraj strój adekwatny do warunków

Nawet najlepsza kurtka nie sprawdzi się wtedy, gdy za oknem będzie upalnie. Tak samo, jak krótkie spodenki mogą nie być trafionym pomysłem, gdy na zewnątrz leży śnieg. W związku z tym pamiętaj, aby Twój outfit do biegania był przystosowany do warunków, w których planujesz aktywność.

A jeżeli już o tym mówimy…

Jaki strój do biegania w zależności od temperatury?

Dla ułatwienia - poniżej przedstawiliśmy Ci przedziały, które ułatwią ten wybór.

Powyżej 15 - 20 stopni Celsjusza

Tu może być Ci naprawdę gorąco. Dlatego postaw wyłącznie na to, co niezbędne, czyli koszulkę z krótkim rękawkiem (lub tank top) oraz krótkie spodenki do biegania. Aby ochronić się przed słońcem - na głowę możesz założyć czapkę z daszkiem, a także wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli mocno świeci - nasmaruj się kremem z filtrem. Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu! Postaw również na przewiewną bieliznę oraz krótkie skarpetki.

Proponowany zestaw to: koszulka techniczna / rashguard / tank top + spodenki / legginsy.

Między 10 a 15 stopni Celsjusza

Ciepło, ale nie aż tak bardzo. W takich warunkach “na dole” również sprawdzą się krótkie spodenki. Wybór “góry” zależy od Twoich preferencji - możesz zdecydować się na klasyczną koszulkę, jak i longsleeve. Choć taki przedział temperatury może wydawać się chłodny - pamiętaj, że Twój organizm szybko się rozgrzeje i do niego przystosuje.

Proponowany zestaw to: koszulka techniczna / rashguard (długi lub krótki rękaw) / tank top + spodenki / legginsy.

Pomiędzy 5 a 10 stopni Celsjusza

W tym przypadku z pewnością nie obejdzie się zarówno bez długich nogawek, jak i długich rękawów, które i tak mogą okazać się niewystarczające. Poza pierwszą warstwą składającą się np. z koszulki tylko longsleeve oraz legginsów bądź spodni dresowych - rozważ założenie kurtki lub bluzy. Dla ochrony uszu - polecamy czapkę, opaskę lub specjalne nauszniki. Skarpetki? Zdecydowanie dłuższe i grubsze.

Proponowany zestaw to: koszulka techniczna/ rashguard (długi rękaw) + spodnie / legginsy + kurtka sportowa / bluza + buff + czapka.

Od 0 do -5 stopni Celsjusza

Długie spodnie, bluzka z długim rękawem oraz nakrycie głowy - to już absolutny must-have. Poza nimi rozważ założenie rękawiczek (jeśli poczujesz, że jest Ci w nich za gorąco - to po prostu je zdejmiesz), a także szalika, który ochroni Twoją szyję (może być też komin). Bieganie w temperaturze poniżej zera może być też symboliczną barierą, od której rozważysz zakładanie odzieży termicznej.

Proponowany zestaw to: koszulka techniczna/ rashguard (długi rękaw) + spodnie / legginsy + kurtka sportowa + buff + czapka + bielizna termiczna.

Poniżej -5 stopni Celsjusza

Jeżeli zamierzasz biegać, gdy na zewnątrz panuje mróz - duży szacunek! Taki przedział temperatur polega w zasadzie na “dokładaniu” kolejnych warstw ochronnych. Poza spodniami (legginsami), koszulką (rashguardem), czapką, rękawiczkami i bielizną termiczną - możesz wyposażyć się w sportową kurtkę. 

Proponowany zestaw to: koszulka techniczna/ rashguard (długi rękaw) + spodnie / legginsy + kurtka sportowa + buff + czapka + bielizna termiczna.

Ubrania do biegania a pogoda i warunki atmosferyczne

Nawet jeśli Twój termometr wskazuje wysoką temperaturę - weź pod uwagę inne aspekty (w tym wiatr czy opady deszczu). Takie czynniki atmosferyczne mogą diametralnie zmienić Twoje odczucia, a co za tym idzie - wymagać “dołożenia” kolejnej warstwy ubrań.

Podpowiedź: jeżeli przewidujesz, że podczas Twojej aktywności warunki atmosferyczne mogą się zmienić - wybierz sportowy ubiór “na cebulkę”. Jeśli zrobi się za gorąco - po prostu coś z siebie zdejmiesz.

Dopasuj swój biegowy outfit do trendów, pogody i swoich preferencji

Ułatwi Ci to szeroki wybór sprawdzonych produktów SMMASH, które czekają na Ciebie w naszym internetowym sklepie. Poza mnóstwem gotowych wzorów dostępnych “od ręki”, możesz również stworzyć własną, w pełni spersonalizowaną odzież do biegania. Pomoże Ci w tym X-CREATOR.

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.