Bieganie wiosną - jak się ubrać i przygotować? ABC wiosennej aktywności.

Bieganie wiosną - jak się ubrać i przygotować? ABC wiosennej aktywności.
Ładuję... 134 wyświetleń

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, dni robią się dłuższe, a rośliny zaczynają zachwycać piękną i żywą zielenią. A to może oznaczać tylko jedno. Wiesz, co? Oczywiście to pierwszy znak, że przyszła pora na wiosenne bieganie :)!

Jak się to tego zabrać, aby aktywność fizyczna uprawiana w trakcie wiosny przyniosła Ci maksimum korzyści, satysfakcji i powiedzmy sobie szczerze - także przyjemności? O tym dowiesz się z dalszej części tego wpisu.

Sprawdź, jak przygotować się do biegania na wiosnę. Jak dobrać ubrania biegowe, od czego zacząć trening i jakie warunki warto wziąć pod uwagę?

Jak zacząć biegać na wiosnę?

Jeśli mówimy o tego rodzaju dyscyplinie - możemy wyróżnić dwa podstawowe typy biegaczy:

  • Tych, którzy są, jak niedźwiedzie i wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, powracają “po przerwie” do swojej swojej ulubionej aktywności fizycznej.
  • Tych, dla których temperatura i ogólne warunki atmosferyczne nie mają żadnego znaczenia. Dzięki temu biegają przez okrągły rok.

Jeżeli zaliczasz się do drugiej grupy - z pewnością jedyną różnicą będzie dla Ciebie kwestia ubioru (lub ewentualnie okresu przygotowań do startu w zawodach).

Jeśli bliżej Ci do tej pierwszej - pamiętaj, aby swój biegowy sezon zacząć “z głową”. Kilka pierwszych sesji treningowych poświęć na rozruszanie swojego organizmu - pokonując maksymalnie kilka kilometrów na niskim tempie oraz odpowiednio niskim tętnie. W kolejnych tygodniach “dokładaj” kolejnych kilometrów, a także pozwól sobie na wyższe tempo biegania (za którym podąży również wyższe tętno).

Przykładowy wiosenny biegowy plan treningowy

Może wyglądać następująco:

  • Pierwsze 1 - 3 tygodnie - 3 jednostki treningowe trwające 30 - 45 minut lub 5 - 6 km.
  • Kolejne 1 - 3 tygodnie - 3 jednostki treningowe trwające 45 - 60 minut lub 6 - 10 km.

Następnie możesz je dowolnie modyfikować. Oprócz samych sesji biegowych, które pozwolą Ci zbudować bazę tlenową, wydolność czy szybkość - zadbaj również o ogólne wzmocnienie kluczowych partii ciała. W tym pomogą Ci umiejętne dobrane treningi siłowe.

Ważne: weź pod uwagę, że jest to jedynie propozycja, którą z powodzeniem możesz dopasować do swoich preferencji, możliwości, a także planów na cały biegowy sezon.

Warunki atmosferyczne podczas wiosennego biegania. Na co trzeba się przygotować?

Wiosna (podobnie, zresztą jak jesień) - lubi zaskakiwać nie tylko pięknymi widokami, wyjątkowym zapachem, czy swego rodzaju “aurą”, ale również… pogodą.

W zależności od konkretnego roku - może być słoneczna, ciepła i tylko od czasu do czasu chłodzić nas przyjemnym deszczem. Z drugiej strony - historia już nie raz pokazała, że ta pora roku może przyjmować dużo ostrzejsze, mokre, chłodne, a czasami wręcz zimne oblicze.

Dlatego, zanim włożysz swój biegowy strój i zaczniesz wiązać buty - zwróć uwagę, z jakimi warunkami przyjdzie Ci się zmierzyć tym razem. Jeśli za oknem będzie:

  • Słonecznie i ciepło - postaw na lekkie i przewiewne ubrania, które zapewnią Ci komfort i ochronią przed przegrzaniem. Doskonale w tej roli sprawdzą się odrobinę luźniejsze koszulki do biegania, a także klasyczne rashguardy z krótkim rękawkiem. Gdy na zewnątrz będzie naprawdę ciepło - z powodzeniem możesz rozważyć założenie bezrękawnika typu tank-top. A jeśli świeci intensywne słońce - okulary oraz czapkę z daszkiem. W sklepie SMMASH znajdziesz te produkty w wersjach damskich oraz męskich.
  • Ponuro i chłodno - w tym przypadku lepszym wyborem będzie pełna odzież, czyli koszulki z długimi rękawami oraz spodnie bądź legginsy z długimi nogawkami. Ochronią Cię nie tylko przed zimnem, ale również wodą czy błotem. Podczas deszczu lub wyjątkowo niskich temperatur - z powodzeniem możesz rozważyć założenie sportowej kurtki.

Wskazówka: staraj się ubierać tak, jakby temperatura była kilka stopni wyższa, niż w rzeczywistości (5 - 10 stopni Celsjusza). Jeżeli po wyjściu na zewnątrz poczujesz lekkie uczucie chłodu - to jeszcze nic złego. Twój organizm będzie potrzebował kilku minut (około 1, może 2 kilometrów), aby porządnie się rozgrzać.

Bieganie na wiosnę - czy to wszystko?

Poza pogodą weź pod uwagę również trasę, po której zamierzasz biegać. To szczególnie istotne, jeśli preferujesz odcinki oddalone od cywilizacji (lasy, pola), na których ścieżki są nieutwardzone, jest dużo nierówności, a także może występować woda oraz błoto.

W takich przypadkach warto mieć ze sobą dodatkową warstwę ubrania, która ochroni Cię przed wilgocią, lepiącym piachem, a nawet - owadami.

Jak ubrać się na bieganie wiosną?

Wiosna raczy piękną pogodą, ale czasami może też zaskoczyć. Dlatego swój wiosenny strój do biegania dobieraj w sposób, który pozwoli Ci łatwo dopasować się do aktualnej sytuacji pogodowej.

Dla ułatwienia przyjmijmy 3 scenariusze: ciepły (letni), zimny (chłodny) i umiarkowany (zmienny).

  • Jeżeli zamierzasz biegać, gdy pogoda za oknem jest świetna (czytaj: jest przyjemnie ciepło i nie zapowiada się w najbliższym czasie na deszcz) - śmiało możesz ograniczyć się do koszulki, krótkich spodenek oraz wygodnych butów.
  • Jeśli jest raczej zimno - koszulkę z krótkim rękawkiem zamień na longsleeve, a spodenki na długie legginsy (z pewnością nie brakuje osób, które pomimo chłodu, nadal preferują bieganie w krótkich spodenkach - ostateczna decyzja należy więc do Ciebie). Dodatkowo, “na górę” może przydać Ci się bluza, a nawet kurtka.
  • Jeżeli aktualna wiosenna pogoda zalicza się do tych zmiennych (czytaj: nie jesteś w stanie stwierdzić, czy za 5 minut zacznie padać, czy też wyjdzie słońce) - odpowiedź na Twoje potrzeby stanowi warzywo, a konkretnie… ubranie się na przysłowiową cebulkę. Weź ze sobą nieco więcej warstw (ubrań), które w każdej chwili będziesz w stanie założyć lub zdjąć - dostosowując się do aktualnych warunków pogodowych.

Podpowiedź: aby zapewnić sobie jeszcze większy komfort - weź ze sobą biegowy plecak lub specjalny biegowy pas na biodra. Poza tym, że schowasz w nich niezbędne akcesoria (klucze, telefon, słuchawki, wodę), to dodatkowo - będzie świetnym miejscem do przechowywania dodatkowych warstw odzieży, której akurat nie używasz.

Jakie buty do biegania podczas wiosny?

Umiejętny dobór górnej i dolnej części garderoby jest ważny. Jednak z pewnością nie możesz zapominać o tym, co w bieganiu najważniejsze, czyli obuwiu. Kwestia butów to z pewnością temat na osobny poradnik, dlatego w tym miejscu damy tylko kilka podstawowych wskazówek.

Nieważne, czy biegasz wiosną, czy przez cały rok - pamiętaj, aby Twoje buty posiadały odpowiednią amortyzację, dopasowany bieżnik, a także - zapewniały właściwą wentylację.

Szukasz odzieży, która zapewni Ci komfort i styl w trakcie wiosennych sesji biegowych?

Praktycznie wszystko, co niezbędne do biegania wiosną, znajdziesz w sklepie internetowym SMMASH. Oprócz klasycznych kolekcji, przygotowanych z myślą o tej aktywności fizycznej, czekają tam na Ciebie również inne rodzaje ubrań, które również sprawdzą się podczas joggingu, truchtu oraz intensywniejszego biegania. I to nie tylko podczas wiosny!

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.