Osoby, które lubią aktywność na świeżym powietrzu polegającą na pokonywaniu kolejnych kilometrów, dzielimy najczęściej na dwie zasadnicze grupy. Tych, którzy preferują bieganie (i właśnie to robią) oraz tych, którzy wolą chodzić lub spacerować (z kijkami). Ale czy to jedyny “słuszny” podział? Znamy jeszcze tych, którzy połączyli oba te obszary i postanowili biegać z kijami.
Co warto wiedzieć o tej dyscyplinie i jak rozpocząć z nią swoją przygodę? O tym dowiesz się już za moment. Sprawdź, czym dokładnie jest bieganie z kijami, dlaczego warto to robić oraz - w jakie ekwipunek warto się wyposażyć.
Na czym polega bieganie z kijkami?
Bieganie z kijami (pod żadnym pozorem nie mylić z nordic walkingiem!) to aktywność polegająca na szybkim poruszaniu się za pomocą nóg i - podobnie, jak w nartach - wspieraniu się specjalnymi kijkami.
Ok, pewnie teraz się zastanawiasz: skoro mam nogi, to po co w ogóle mi te kije? Już odpowiadamy. Omawiane dziś kijki to biegania, to tak naprawdę dwie dodatkowe kończyny, które istotnie odciążają nogi, a co za tym idzie - znacząco ułatwiają poruszanie się (zwłaszcza w trudnym, górzystym terenie). Zalet wynikających ze stosowania kijków jest zdecydowanie więcej, a szczerzej opowiemy Ci już za moment - w kolejnym akapicie.
Dlaczego warto biegać z kijami?
Mocny stron jest całkiem sporo, dlatego pozwól, że najpierw podzielimy je na grupy, a następnie - dość szczegółowo omówimy.
Jeżeli patrzymy na nie pod kątem treningowym - stosowanie kijków do biegania ma dwie istotne zalety.
- Po pierwsze - pozwalają aktywować mięśnie, które przy klasycznym bieganiu (co jest naturalne) - mają zazwyczaj niewiele do powiedzenia. Mowa tu przede wszystkim o rękach.
- Po drugie - przejmują część “obowiązków” spoczywających na nogach, co oznacza, że odciążają nie tylko mięśnie (łydki, dwugłowy i czterogłowy uda), ale również - dają pewne odetchnienie stawom (szczególnie kolanom).
Jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie bezpieczeństwa - kije to przede wszystkim doskonały towarzysz, których ogranicza ryzyko poślizgnięcia się, złego ustawienia stopy, a w konsekwencji - upadku, który może doprowadzić do mniejszych urazów lub też poważniejszych kontuzji.
Na koniec pozostaje również kwestia efektywności, którą widać zwłaszcza podczas zawodów. Umiejętne wykorzystanie tego typu sprzętu może zapewnić Ci istotną przewagę, dzięki której zajmiesz wyższą pozycję na mecie, a kto wie? Może nawet wygrasz!
Kiedy warto ich używać? W jakich sytuacjach kije sprawdzają się najlepiej?
Generalnie, w tej materii możemy mówić o 3 sytuacjach: bieganiu “po płaskim”, podbiegach oraz zbiegach.
Jak pewnie się już domyślasz - używanie kijków biegowych jest najbardziej uzasadnione wówczas, gdy masz do pokonania mniejsze wzniesienia lub też poważne i ostro nachylone górki. Jeżeli do tej pory podbiegi pokonywałeś bez nich (i doskonale pamiętasz ból, a wręcz “palenie” łydek ;)) - bardzo szybko zauważysz różnicę. Tego rodzaju akcesoria pozwolą Ci nie tylko na szybsze pokonywanie wymagających podbiegów, ale przede wszystkim ograniczą Twoje zmęczenie podczas takiej aktywności.
W przypadku zbiegania “w dół” - kwestie zmęczenia zejdą na dalszy plan. Zamiast tego kijki będą pełniły role dodatkowego zabezpieczenia, chociażby przed poślizgiem czy upadkiem. Najmniej pomocne okażą się natomiast podczas pokonywania stosunkowo prostych i mniej wymagających tras biegowych. “Na płaskim” są wskazane się szczególnie podczas chodzenia (nordic walkingu), jednak to już temat na zupełnie inny wpis.
Omawiane kijki sprawdzają się przede wszystkim podczas biegów terenowych o długości 10, 15, 21, 41, a nawet więcej kilometrów. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się wyposażeniem Twojego treningu - również na krótszych trasach. Wiele zależy bowiem od preferencji oraz Twoich planów.
Jak biegać z kijkami?
W tej materii najważniejsza jest praktyka, wyczucie oraz umiejętność złapania “flow”, które pozwoli skoordynować jednoczesne ruchy ramion oraz nóg. Sposób użytkowania kijków powinien być dostosowany do takich czynników, jak: tempo biegu, wzrost zawodnika, a przede wszystkim - rodzaj terenu.
W przypadku tras płaskich - sprawdza się klasyczna technika, w ramach której na przemian używa się lewej nogi oraz prawej ręki (i odwrotnie). W przypadku podbiegów (zwłaszcza stromych) bardzo często oba kije wysuwa się nieznacznie do przodu - wykorzystując je jako punkt podparcia, który ułatwia wykonanie kolejnego kroku.
Co ważne: kije nie będą Ci potrzebne przez cały czas (o ile nie zamierzasz biec cały czas pod górę). Dlatego musisz pamiętać o tym, aby “gdzieś” je schować. W tym obszarze doskonale sprawdzają się specjalnie biegowe plecaki, kamizelki lub też pasy. Przed ich zakupem - upewnij się jedynie, czy posiadają miejsce na szybki i łatwy montaż kijków.
Jakie kije do biegania wybrać? Jak je dobrać?
Zastanawiasz się, jak dopasować kije do biegania? Oto kilka ważnych elementów, na które musisz zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się zakupić konkretny sprzęt.
- Budowa - w tym miejscu wyróżniamy kije o jednolitej budowie oraz tzw. łamane, które w łatwy sposób możesz złożyć (i zmieścić np. do transportu czy podczas zbiegania).
- Długość - początujący bardzo często decydują się na zakup kijków, które można regulować. Jeśli myślszi o tym sporcie na serio - lepiej zdecydować się rozwiązania o stałej długości - dopasowanej do Twojego wzrostu.
- Materiał - najpopularniejsze surowce, które wykorzystuje się do produkcji biegowych kijków, to: aluminium oraz karbon. Te pierwsze są cięższe, solidniejsze, a dodatkowo - bardziej elastyczne, co ogranicza ryzyko ich pęknięcia. Drugie są znacznie lżejsze, ale w zamian - należy obchodzić się z nimi nieco ostrożniej. Początkującym polecamy kije z alu, zaawansowanym - z carbonu. Zwróć uwagę również na inne materiały, z których wykonano, chociażby rękojeści. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się: korek bądź specjalną piankę.
- Waga - najcięższe kijki mogą oscylować w granicach 200, a nawet 300 gramów / sztuka. Najlżejsze to “zaledwie” niewiele więcej niż 100 gramów (120 - 150).
- Uchwyty - większość kijków posiada dopasowane rękojeści oraz specjalne paski, które je stabilizują oraz przeciwdziałają ich zgubieniu. Kwestia trzymania jest sprawą na tyle indywidualną, że radzimy przetestowanie ich “na własnej skórze”.
Ile kosztują kije do biegania?
Jak pewnie wiesz - na ostateczny rozmiar takiej inwestycji składają się omówione wyżej parametry, a przede wszystkim - marka. Podstawowe wyposażenie “na start” przygody z tego typu aktywnością, zakupisz za około 150 - 200 złotych / para. Bardziej profesjonalne produkty to wydatek na poziomie 300 - 400 zł lub więcej.
Kijki wybrane - pora na biegową odzież
Jeżeli udało Ci się zadbać o dobór kijków, masz już sprawdzone biegowe obuwie, to… wygląda na to, że brakuje Ci jeszcze tylko jednego elementu, który pozwoli w pełni korzystać z uroków tego typu aktywności fizycznej.
Spodenki i koszulki do biegania dla mężczyzn, koszulki i spodenki biegowe dla kobiet - to wszystko czeka na Ciebie w naszym internetowym sklepie SMMASH. Jeżeli preferujesz spersonalizowane propozycje - koniecznie zapoznaj się z X-CREATORem, który pozwoli Ci zaprojektować ubrania sportowe takie, jak chcesz -z Twoim własnym wzorem i kolorem!