Ninja Warrior Polska – co to jest? Zasady, przebieg, uczestnicy.

Ninja Warrior Polska – co to jest? Zasady, przebieg, uczestnicy.
Ładuję... 808 wyświetleń

Niepowodzenie kończy się upadkiem do wody i końcem rywalizacji. Natomiast ukończenie może dać sławę i motywację do jeszcze intensywniejszego treningu. Co to takiego? Jeśli choć trochę interesujesz się sportami przeszkodowymi, to z pewnością doskonale kojarzysz polsatowski program Ninja Warrior Polska. Skoro nieodzownym elementem ninja jest pokonywanie przeszkód, a w SMMASH specjalizujemy się w projektowaniu i produkcji odzieży do tej dyscypliny - w tym artykule przybliżymy Ci tę tematykę.

Dowiedz się, czym jest program Ninja Warrior, jakie są jego zasady, a także - jak się przygotować i wziąć udział w tym programie.

Czym jest Ninja Warrior?

Ninja Warrior to program telewizyjny, którego uczestnicy mierzą się ze specjalnie przygotowanymi torami przeszkód - znajdującymi się tuż nad basenami z wodą. Upadek z przeszkody oznacza obowiązkową kąpiel i jest równoznaczny z zakończeniem rywalizacji. Pierwowzorem tego światowego formatu jest program Sasuke, który zadebiutował w Japonii jeszcze w latach 90-tych w ubiegłego wieku. 

Program realizowany jest między innymi w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Izraelu oraz oczywiście w Polsce.

W naszym kraju każda edycja (sezon) liczy 7 odcinków emitowanych co tydzień w Polsacie. Odcinki od 1 do 6 to tzw. eliminacje oraz półfinały. Na początku możemy obserwować zmagania wszystkich zawodników, spośród których 10 awansuje do półfinału, a 4 z nich (w tym 1 zdobywca złotej karty) - do finału. Odcinek nr 7 to zwieńczenie danego sezonu, czyli wielki finał, w który biorą udział wyłącznie najlepsi.

Kiedy można śledzić tego rodzaju rywalizacje?

Odcinki Ninja Warrior Polska są emitowane tradycyjnie na Polsacie – w każdy wtorek o godzinie 20:05. Każda odsłona trwa około 2 godziny.

Program Ninja Warrior w Polsce - kilka ciekawych informacji

Dotychczasowe odsłony tego telewizyjnego show spotkały się ze świetnym przyjęciem pośród polskiej publiczności, co przyczyniło się również do promocji dyscyplin, jakimi są zawody ninja czy biegi przeszkodowe (OCR).

Co interesujące, do tej pory tylko jednemu uczestnikowi udało się pokonać ostatnie wyzwanie (wejście na linę w określonym czasie), a tym samym - zgarnąć główną nagrodę oraz tytułu Ninja Warrior. Komu? O tym już za chwilę.

Tym, którzy w danej edycji zaszli najdalej (pokonali największą ilość przeszkód) - przyznawano tytuł Last Man Standing. Byli to odpowiednio:

 • Edycja I – Jakub Zawistowski
  Edycja II – Robert Bandosz (nasz ambasador SMMASH)
  Edycja III – Sebastian Kasprzyk
  Edycja IV – Igor Fojcik (on jako pierwszy zmierzył się z ostatnim wyzwaniem - Górą Midoriyama)
  Edycja V – Igor Fojcik
  Edycja VI – Paweł Murawski
  Edycja VII – Jan Tatarowicz (jemu jako drugiemu – wraz z Grzegorzem Niecko udało się zmierzyć z Górą Midoriyama)
  Edycja VIII - Damian Drzewiecki (w tej serii, aż 4 zawodników stanęło pod legendarną górą, oprócz niego, byli to także: Michał Grochola, Grzegorz Niecko oraz Mariusz Bulandra)

Począwszy od szóstej edycji, przyzwano również wyróżnienia dla najlepszych kobiet i w ten sposób tytuły Last Woman Standing trafiły odpowiednio do:

 • Edycja VI – Dorota Gadzińska
  Edycja VII – Katarzyna Jonaczyk
  Edycja VIII - Katarzyna Jonaczyk
  Edycja IX - Katarzyna Jonaczyk

Nagrody – na co mogą liczyć najlepsi ninja?

Na osoby, które zajdą najdalej, ale jednocześnie nie zdobędą wspomnianej Góry Midoriyama - czekają tytuły Last Woman / Man Standing, specjalne medale oraz nagrody finansowe (od kilku do kilkunastu tysięcy złotych).

W przypadku wspięcia się po linie w określonym czasie i zdobyciu Midoriyamy - oprócz legendarnego tytułu Ninja Warrior uczestnik otrzymuje również pamiątkową statuetkę w formie gwiazdki shuriken oraz sporą nagrodę finansową - obecnie jest to aż 200 000 złotych).

Zwycięzca Ninja Warrior Polska

9 odsłona kultowej serii przyniosła to, na co wszyscy fani ninja czekali od wielu lat, czyli… wyłonienie pierwszego polskiego Ninja Warrior.

Ten zaszczytny tytuł trafił do Jana Tatarowicza, który najpierw rozprawił się ze wszystkimi etapami. A następnie - jako jedyny w Polsce - wspiął się po 21-metrowej linie, mieszcząc się w 25-sekundowym limicie czasowym. Uderzenie w “buzzer” oznaczający ukończenie przeszkody, nastąpiło dosłownie setne sekundy przed upływem regulaminowego czasu (co pozwoliła ocenić dopiero nagrana powtórka wejścia).

Oprócz pożądanego tytułu Ninja Warrior oraz kultowej statuetki w kształcie gwiazdki shuriken - na zwycięzcę czekała również nagroda w formie 200 000 złotych.

W tej edycji do rywalizacji o zdobycie tytułu Ninja Warrior wraz z Jankiem, stanął Wiktor “Wybitny Technik” Wójcik. Niestety, wyznaczony czas upłynął, zanim zdążył wspiąć się na szczyt i tym samym zajął 2 miejsce w programie.

Prowadzący Ninja Warrior – kim są?

Za prowadzenie programu odpowiadają dobrze znane osobowości świata sportu i telewizji. Jerzy Mielewski (dziennikarz sportowy) oraz Łukasz „Juras” Jurkowski (komentator i były zawodnik MMA), a także Karolina Gilon. Dwaj pierwsi stanowią niezmienny duet komentatorski od 1 edycji programu. Prowadząca Ninja Warrior Polska - Karolina Gilon dołączyła do nich od 2 edycji - zastępując na tym miejscu Aleksandrę Szwed.

Celebryci w programie NWP. Którzy z nich mieli odwagę, aby sprawdzić się na torze? 

Ninja Warrior przyciąganie nie tylko “zwykłych” zawodników. Praktycznie w każdym odcinku eliminacyjny biorą udział również znane twarze, w tym gwiazdy sportu, muzyki, telewizji oraz inni celebryci.

Dotychczas swoją sprawność na torze Ninja Warrior testowali, chociażby: Mariusz Pudzianowski, Jan Błachowicz, FitLovers, Rafał Maślak, Tomasz Ciachorowski, Damian Janikowski, Michał Pałubski, gwiazdy filmów i seriali oraz wiele innych.

Zasady uczestnictwa w Ninja Warrior Polska i nie tylko

Bez względu na to, w jakim kraju odbywa się tego rodzaju telewizyjne show – w każdym zasady są praktycznie takie same. Uczestnik ma tylko 1 próbę na pokonanie toru – bez możliwości wcześniejszego testowania jakichkolwiek przeszkód. Każda z nich ma również określone zasady pokonywania, które wyznaczają organizatorzy.  

Różnice można dostrzec jedynie w:

 • Poziomie przeszkód - im więcej edycji w danym kraju, tym widoczne jest również podniesienie ich trudności.
 • Formacie - w wybranych lokalizacjach organizuje się edycje specjalne (np. tylko z celebrytami, rywalizacje drużynowe, a nawet wyścigi z przeszkodami odbywające się na dwóch torach jednocześnie).

W niektórych krajach organizuje się też specjalne edycje Ninja Warrior dla dzieci.

Przebieg Ninja Warrior w Polsce

Każda edycja takiego programu jest podzielona 3 etapy: eliminacje, półfinały oraz wielki finał.

W eliminacjach może wziąć udział każdy, kto pozytywnie przeszedł przez castingi (o nich przeczytasz za chwilę). Każdy sezon Ninja Warrior Polska liczy 6 odcinków eliminacyjnych, z których do półfinałów awansuje 10 najlepszych zawodników. Tory eliminacyjne składają się z umiarkowanie trudnych przeszkód sprawdzających siłę, koordynację, technikę, a przede wszystkim - silną głowę. Każdy tor zwieńcza charakterystyczna rampa.

Dodatkowo, po tej fazie rozgrywa się pojedynek na Power Tower, w którym mierzą się zawodnicy, którzy zajęli najwyższe miejsca w eliminacjach. Jest to bardzo krótki, a jednocześnie intensywny tor (wieża), po której wspinają się zawodnicy). Ten, który ukończy jako pierwszy – otrzymuje złoty bilet, który daje mu natychmiastową przepustkę do finału (z pominięciem półfinałów).

Same półfinały to już “wyższa szkoła jazdy”, w której liczą się nie tylko wyżej wspomniane aspekty, ale bardzo często - również szybkość pokonania całego toru. 3 zawodników, którzy ukończą je w jak najkrótszym czasie (lub zajdą najdalej) - awansuje do finału.

Jak wygląda finał NWP?

Finał to zwieńczenie danej edycji, dlatego zawsze przypada jako ostatni odcinek show w danym sezonie. Składa się z 3 etapów (nazwanych stage’ami).

 • Stage nr 1 wymaga ukończenia toru w ściśle określonym czasie. Jeśli zawodnik nie zdąży lub wcześniej spadnie do wody – oznacza to odpadnięcie z rywalizacji. W przeciwieństwie do eliminacji czy półfinałów - tylko ukończenie toru daje możliwość dalszego awansu.
 • Stage nr 2 jest podzielony na dwa mniejsze etapy. Pierwszy – z limitem czasowym, który jest zazwyczaj krótki i bardzo wymagający. Drugi, który następuje bezpośrednio po pierwszym (zawodnik ma dosłownie chwilę na odpoczynek), ale już bez dodatkowego limitu czasowego.
 • Stage nr 3 to omawiana już wcześniej - Góra Midoriyama. Każdy, kto ukończy stage 1 i 2 może zmierzyć się z 21-metrową liną, którą musi pokonać w określonym czasie (do tej pory wynosił on 25 sekund).

Przeszkody na Ninja Warrior – z czym mierzą się uczestnicy programu?

Każda edycja różni się nie tylko stopniem skomplikowania, ale również rodzajami zastosowanych przeszkód. Przeskoki z wykorzystaniem półek, drążek lub innych chwytów, wariat (spirala ninja), ściany, lot Tarzana, kołkownica, ringi, przeprawa przez komin, wahadło, wirujący most, przeskoki pomiędzy platformami. To tylko kilka przykładów wyzwań, jakie czekają na uczestników. Pod każdym naturalnie znajduje się woda, do której wpadają Ci, którym nie uda się pokonać danego wzywania :).

Nieodzownymi elementami każdej edycji są m.in. krzywa ściana (rampa), drabina salomona (nazwana ruchomym drążkiem) oraz oczywiście - Góra Midoriyama (jeśli ktoś do niej dotrze).

Jak dostać się do Ninja Warrior?

Skoro powiedzieliśmy sobie praktycznie wszystko o przebiegu i zasadach tego sportowego show – pora odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób w ogóle można wziąć w nim udział.

Otóż, aby zyskać szansę zmierzenia się z przeszkodami na Ninja Warrior Polska, najpierw należy wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy, który jest publikowany na stronach Polsatu. Jeśli to zrobisz, a Twoja kandydatura spotka się z zainteresowaniem – organizatorzy skontaktują się z Tobą, aby zaprosić Cię na casting, podczas którego odbędzie się test Twojej sprawności oraz krótka rozmowa.

Jeżeli obie te rzeczy wypadną pozytywnie – istnieje szansa, że otrzymasz zaproszenie bezpośrednio do udziału w programie. Powodzenia :)!

Zawody podobne do Ninja Warrior. W czym warto wziąć udział?

Na szczęście, aby zmierzyć się z tego rodzaju (lub bardzo zbliżonym formatem), wcale nie trzeba od razu “pchać się” do telewizji ;).

Rosnąca popularność takich zmagań sprawiła, że w naszym kraju pojawiły się inne marki, które tworzą podobne zmagania. Obecnie najbardziej rozpoznawalnymi są:

 • Ninja Series oraz Ninja Run, które łączą świetną zabawę, z elementami rywalizacji oraz umiarkowanym poziomem trudności. 
 • Ninja KolekTYw, która zalicza się do zdecydowanie najtrudniejszych tego typu zawodów w Polsce.

Inne zawodny ninja (lub bardzo zbliżone do tej konwencji), którymi warto się zainteresować to m.in.: Arrow od Barbarian Race, 

Dobra wiadomość jest też taka, że aby wziąć w nich udział, wcale nie trzeba przechodzić żadnych castingów. Wystarczy zarejestrować się i po prostu opłacić swój start.

Jak przygotować się do Ninja Warrior i innych tego typu zawodów?

Z uwagi na fakt, iż tego rodzaju zmagania łączą w sobie elementy techniczne, z typowo siłowymi oraz wymagającymi koordynacji – warto postawić na wszechstronny trening uwzględniający każdy z tych aspektów.

 • Podczas zawodów ninja liczy się m.in. mocny chwyt, który można trenować na drążku czy ściankach wspinaczkowych.
 • Niezbędna jest również technika (w tym umiejętność wykonywania dalekich skoków za pomocą rąk), którą możesz ćwiczyć, chociażby na typowo OCRowych konstrukcjach.
 • Praktycznie na każdym torze występują również elementy testujące równowagę. Do treningu tego obszaru również warto wykorzystać m.in. przeszkody typu OCR.

Jakie ubrania sprawdzą się w trakcie zawodów typu ninja?

W ninja liczą się: lekkość i swoboda, więc naturalnym wyborem powinny być elastyczne i doskonale przylegające koszulki typu rashguard. “Dół” swojego stroju możesz uzupełnić zarówno dopasowanymi legginsami (w wersji krótkiej lub długiej) lub też zdecydować się na równie lekkie, ale jednocześnie luźniejsze - spodenki treningowe. Każdą z tych pozycji (w wielu wariantach wzorów i kolorów) znajdziesz bezpośrednio w e-sklepie SMMASH.

Jeżeli chcesz, aby Twój start został zapamiętany nie tylko ze względu na walory sportowe, ale również chcesz wyróżnić się wyjątkowym strojem – koniecznie sprawdź X-CREATOR. To intuicyjne narzędzie, dzięki któremu w kilku prostych krokach stworzysz w 100% indywidualnych projekt Twojej odzieży sportowej.

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.