Hyrox – co to jest? Zasady, ceny i jak się przygotować.

Hyrox – co to jest? Zasady, ceny i jak się przygotować.
Ładuję... 3190 wyświetleń

Stało się to, na co polscy fani tej marki czekali już od wielu lat. Marka Hyrox wreszcie wkroczyła do Polski, a wraz z nią - jedne z najbardziej znanych zawodów sportowych typu fitness racing. 

Co to takiego? Jakie są zasady? Kto może wziąć udział w takiej rywalizacji? Jeżeli jeszcze nie znasz eventu, który zdobył ogromną popularność zarówno w Europie, Azji, Ameryce, jak i Australii – wszystkie kluczowe informacje znajdziesz tutaj. 

Czym jest Hyrox?

Hyrox to zawody z kategorii tzw. fitness racing, które łączą w sobie bieganie z elementami znanymi głównie z treningu funkcjonalnego typu crossfit. W przeciwieństwie, chociażby do biegów przeszkodowych, które różnią się od siebie stopniem trudności, długością tras, ukształtowaniem terenu i wieloma innymi aspektami - rywalizacja na Hyroxie jest zawsze ustandaryzowana.

Podczas każdego wydarzenia uczestnicy mierzą się z dokładnie takimi samymi wyzwaniami, czyli 8-kilometrowym biegiem (podzielonym na 1-kilometrowe odcinki) oraz 8 konkurencjami sprawdzającymi siłę, wytrzymałość i determinację zawodników.

Konkurencje i przebieg zawodów typu Hyrox

Wszyscy zawodnicy rozpoczynają udział od 1 kilometra biegu, aby potem po kolei “zaliczać” kolejne stacje. Rywalizacja wygląda następująco:

 • SkiErg, czyli popularny ergometr narciarski, na którym trzeba pokonać 1km.
 • 1000 metrów biegu.
 • Sled push, czyli pchanie sanek (przez 50 metrów) o odpowiedniej wadze.
 • 1000 metrów biegu.
 • Sled pull, czyli ciągnięcie sanek za pomocą liny (również przez 50 metrów) o odpowiedniej wadze.
 • 1000 metrów biegu.
 • Burpee Broad Jumps, czyli klasyczne “padnij powstań”, które należy wykonać na dystansie 80 metrów.
 • 1000 metrów biegu.
 • Rowing, czyli trening na wioślarzu, podczas którego trzeba pokonać 1km.
 • 1000 metrów biegu.
 • Farmers Carry, czyli przeniesienie 2 kettli na dystansie 200 metrów.
 • 1000 metrów biegu.
 • Lugnes, czyli wykroki (z workiem na plecach) na dystansie 100 metrów.
 • 1000 metrów biegu.
 • Wall balls, czyli podrzucenia piłką.

Kto może wziąć udział w Hyroxie?

Hyrox to wydarzenie, w którym może wziąć udział praktycznie każda osoba, która choć trochę interesuje się sportem. Dla mniej wprawionych zawodników (lub tych, którzy chcą się po prostu dobrze bawić) - istnieje kategoria OPEN. Dla profesjonalistów (jak sama nazwa wskazuje) jest kategoria PRO. Dodatkowo w konkurencjach Hyroxa mogą sprawdzać się również pary (doubles) oraz sztafety (relay).

OPEN, PRO, doubles i relay. Czym różnią się poszczególne formuły?

Zarówno kategoria OPEN, jak i PRO są przeznaczone dla zawodników, którzy chcą rywalizować indywidualnie. Różnicę stanowi ich poziom sportowy, a co za tym idzie - obciążenia, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć w trakcie Hyroxa. Dotyczy ona 4 konkurencji. 

 • Pchanie sanek: 102 (dla kobiet OPEN), 152 kg (dla kobiet PRO i mężczyzn OPEN) oraz 202 kg (dla mężczyzn PRO).
 • Ciągnięcie sanek: 78 kg (dla kobiet OPEN), 103 kg (dla kobiet PRO i mężczyzn OPEN) oraz 153 kg (dla mężczyzn PRO).
 • Spacer z kettlami: 2x 16 kg (dla kobiet OPEN), 2x 24 kg (dla kobiet PRO i mężczyzn OPEN) oraz 2x 32 kg (dla mężczyzn PRO).
 • Rzucanie piłkami: 75 rzutów x 4 kg (dla kobiet OPEN), 100 rzutów x 6 kg (dla kobiet PRO i mężczyzn OPEN) oraz 100 rzutów x 9 kg (dla mężczyzn PRO).

Doubles (pary) do zmagania dla 2 osób, które mogą dzielić się ćwiczeniami tak, jak zechcą. Z kolei relay to 4-osobowa sztafeta, w której każdy z członków musi pokonać przynajmniej dwa 1-kilometrowe odcinki biegu oraz po 1 stacji z ćwiczeniem. 

Poza regularnymi zmaganiami Hyrox organizuje również swoje własne mistrzostwa świata, w których udział mogą wziąć tylko najlepsi zawodnicy (po uzyskaniu kwalifikacji). Ponadto, na stronie wydarzenia dostępne są również rankingi poszczególnych sezonów, na których możesz sprawdzić wyniki zawodników z podziałem na kategorie, wiek, płeć, kraj oraz miejsce zawodów.

Gdzie odbywa się Hyrox? Jak i gdzie się zapisać?

Bardzo prawdopodobne, że czytasz ten artykuł już “po” pierwszym tego typu wydarzeniu, które odbyło się 9 września 2023 roku – podczas FIWE w Ptak Warsaw Expo. Jeżeli dopiero lektura tego wpisu przekonała Cię do udziału - nie przejmuj się, bo jeszcze nic straconego! Jak wspomnieliśmy na początku - Hyrox odbywa się w wielu miejscach na całym świecie. Tylko w tym roku zawody już miały lub dopiero będą miały miejsce m.in. w Madrycie, Kopenhadze, Singapurze, Monachium, Dublinie, Birmingham, Paryżu, Walencji, Hamburgu, Barcelonie, a nawet Dallas czy Chicago.  

Informacje o nadchodzących eventach oraz opcje zapisów znajdziesz bezpośrednio na oficjalnej stronie Hyrox.

Ile to kosztuje? Ceny biletów na Hyrox.

Koszty udziału w zawodach są uzależnione od trzech czynników: lokalizacji, kategorii oraz daty. O ile w Polsce cenniki oscylują w granicach 230 – 400 złotych (do których należy doliczyć kilkadziesiąt złotych tzw. opłaty serwisowej), o tyle np. w Dubaju sięgają ponad 500 złotych. Naturalnie, im bliżej dnia zawodów, tym wyższe są również ceny udziału.

W wybranych lokalizacjach Hyrox oferuje również specjalne bilety dla publiczności. Na szczęście w Polsce (przynajmniej na pierwszym tego typu evencie) rodzina, znajomi i inne osoby, mogą podziwiać zmagania zawodników za darmo ;).

Jak przygotować się do startu w Hyroxie?

Z uwagi na fakt, że tego typu zawody fitness racing łączą w sobie treningi znane z klasycznego crossfitu, jak i krótkie, aczkolwiek intensywne biegi – najlepszym rozwiązaniem będzie kompleksowy trening funkcjonalny, dodatkowo połączony z interwałami biegowymi.

Do przygotowania możesz zatem podejść na kilka sposobów.

 • Po pierwsze - próbując odtworzyć te same konkurencje w swoim domu, na siłowni lub podczas zajęć, na które uczęszczasz.
 • Po drugie - możesz wziąć udział w specjalnych treningach (Hyrox workout) organizowanych przez tę organizację, które odbywają się w wybranych klubach i salach na terenie całej Polski. Więcej informacji znajdziesz bezpośrednio na stronie oraz w social mediach dotyczących tej imprezy.

Jakie buty na Hyrox?

Na Hyroxie liczy się stabilność, której będziesz potrzebować zwłaszcza w trakcie wykonywania ćwiczeń z obciążeniem. Z drugiej strony istotną rolę odgrywa wygoda, którą docenisz w trakcie 8-kilometrowego biegu. Aby połączyć obie te kwestie – możesz postawić na obuwie sportowe o umiarkowanej amortyzacji (z dropem na poziomie 4 – 8 mm).

Odzież na Hyroxa. Jakie ubrania sprawdzą się podczas zawodów fitness racing?

Hyrox to połączenie crossfitu oraz biegania, więc doskonałym wyborem będzie wygodna odzież, która jest jednocześnie solidna i nie krępuje ruchów. Biorąc pod uwagę fakt, że takie zawody odbywają się “pod dachem” - zimne temperatury i trudne warunki atmosferyczne nie będą Twoim zmartwieniem.

W związku z tym “na górę” sprawdzi się tank-top lub klasyczny rashguard (z krótkim rękawem), który odpowie za sprawne odprowadzanie wilgoci i pozwoli zachować odpowiednią temperaturę Twojego ciała. W przypadku “dołu” z powodzeniem możesz postawić na krótkie spodenki treningowe, które są lekkie i zapewnią Ci odpowiednią wentylację.

Wiele gotowych propozycji, które sprawdzą się także w trakcie Hyroxa, znajdziesz bezpośrednio w naszym sklepie SMMASH. Jeśli chcesz stworzyć jedyną w swoim rodzaju odzież, która będzie dokładnie taka, jak zechcesz – koniecznie przetestuj X-CREATOR.

Za pomocą tego narzędzia wystarczy Ci jedynie kilka prostych kliknięć, aby stworzyć w pełni spersonalizowane ubrania, które wykorzystasz na co dzień w trakcie treningów, jak i założyć bezpośrednio podczas zawodów Hyrox i nie tylko.

Poprzedni:
Następny:
Copyright © SMMASH, All rights reserved.